Градина » Пресният торф е опасен за растенията

 Пресният торф е опасен за растенията

Много градинари използват в качеството на органичен тор торф, надявайки се по този начин да увеличат реколтата. Но най-често ги очаква разочарование: торфът не може да повиши мигновено плодородието.

Защо е така?

Той се състои основно от отмрели растителни остатъци, които в по-голяма или по-малка степен са подложени на разлагане. От хранителните елементи торфът съдържа в значителна степен само азот, до 20 и повече кг в един тон, но растенията го използват много слабо. По правило се усвояват само 3 - 5 процента от азота, т. е. 0,6 - 1 кг от един тон торф.
В много прясно добити или лошо проветрени торфове може да има високо съдържание на токсични за растенията вещества. Внасянето на такъв торф в почвата непосредствено преди засаждане може да има отрицателно въздействие.
Достъпът на азота може да се ускори, след като торфът се слага в компост заедно оборски тор, кухненски отпадъци и растителни остатъци. Тази смес може да се използва две години след залагането му, внася се при пролетното прекопаване. Достатъчната доза е 2-3 кг на 1 кв. м.
Чистият торф е най-ефективен в бедните некултивирани пясъчни или глинести почви с ниско съдържание на органични вещества. Той подобрява структурата на почвата, тя става по-топла, рохкава, водо- и въздухопроницаема. Ако е добре култивирана, съдържа 4-5 процента хумус, има благоприятен механичен състав, торфът едва ли с нещо ще я подобрил.

Кога е най-добре да се внася?

Тъй като торфът е много устойчив материал, т. е. добре запазва всички съдържащи се в него вещества, може да се внася по всяко време, дори и през зимата, ако покритият със сняг участък е равен. Да се прекали с наторяването на почвата с торф е невъзможно. Добре е все пак да се отчита високата му киселинност. За да се неутрализира на 100 кг торф се добавят 4-6 кг вар или доломитово брашно. Внасянето на комплексни минерални торове също е необходимо - 50 - 70 г на 1 кв. м.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Бамята е готова за бране

Няколко дни след като мине цъфтежът на бамята, може да късате малките завръзи. Достатъчно е да са с дължина 3-5 см. В тази си фаза те притежават характерната консистенция и аромата на този зеленчук. В...

Какво значи рН?

Често, щом се говори за почва, става дума и за нейната реакция, която се обозначава с буквите рН (пеха). Той дава представа дали даден разтвор има алкална или кисела реакция. Всички разтвори (плодов с...

Препоръчителни растояния за засаждане

На любителя градинар често му се иска да засади повече зеленчуци на малката площ, която може да отдели в двора. Това става причина да засажда и по-нагъсто растенията. Развивайки се обаче, те започват ...

Болести се промъкват от градината в мазето

Много от болестите по зеленчуците се пренасят от мястото, на което се отглеждат, в помещенията, където се съхраняват. Някои от тях външно трудно се забелязват, но при определени условия атакуват зелен...

Начало