Трифоновден идва – зарязвайте лозята
Каква точно да е резитбата, зависи от много условия - климатични, почвени, агротехнически, от самата биология на растението. В районите, където има опасност от измръзване на пъпките през зимата, трябва да се даде форма, която да позволява лесно да се загрибва лозата през есента. В този случай стъблото и раменете се оставят къси.
Там, където има опасност от пролетни слани, плодните пъпки трябва да са на високо над земята, за да не се осланяват. Начинът на обработката също има значение. Чашовидната резитба не е подходяща за машинна обработка, защото раменете затрудняват преминаването в междуредията.
Различните сортове имат определени изисквания, които също трябва да се вземат под внимание. При някои сортове като Болгар например, очите при основата на плодната пръчка дават по-нисък добив и при къса резитба реколтата е по-слаба. Тогава се налага дълга резитба. Най-родовитите очи при отделните сортове са разположени на различни места по плодната пръчка. И това трябва да се знае.
Къса, дълга или смесена
В практиката съществуват три системи на резитба - къса, дълга и смесена. При късата се оставят само чепове с по 1 до 3 очи. При дългата липсват чепове, а се оставят дълги плодни звена - стрелки с 4 до 7 очи или плодни пръчки с 8 до 20 очи. При смесената резитба се оставят стрелки и чепове или плодни пръчки и чепове. Чеповете осигуряват подходящи пръчки за следващата резитба, а стрелките или плодните пръчки - по-висок добив през текущата година. Ако целта е да се получи грозде с по-висока захарност, предпочита се късата резитба. При нея съотношението между листната площ и гроздето е по-благоприятно и предизвиква натрупване на повече захари.
Чашовидната формировка е стара практика
Оставя се стъбло, високо 10-15 см, което в горния край завършва с 4 до 8 рамена. Върху тях се разполагат чепове. Всички рамена се разпределят симетрично на една височина. Оформената лоза наподобява чаша. формирането на лозите започва на втората година. През пролетта най-силната, ниско разположена пръчка се реже на чеп с 2 очи. Всички останали се изрязват от основата. През пролетта на същата година покарват леторасти и от спящи пъпки. С филизенето техният брой се намалява на 3-4. На третата година се оставят 3-4 чепа с по 2 очи, разположени симетрично. През следващите години се формират нови рамена, като се раздвояват първоначалните или се използват някои лакомци. Резитбата започва с премахване на лакомците и всички други ненужни леторасти. По правило горната пръчка на чепа се премахва, като се реже под нея през стария чеп, а долната се реже на чеп с 2 очи. По такъв начин не се удължават ненужно рамената и не се нанасят рани под оставения чеп. Ако е твърде голямо издигането на рамената, се затруднява загрибването на лозите. Рамената се снижават, като в основата на рамото при филизенето се запазва лакомец с подходящо разположение и при резитбата той се реже на 1 око. На следващата година от неговата пръчка се оставя чеп на 2 очи, а старото рамо се премахва над новия чеп. С изрязването на старите рамена се отнемат и част от резервните вещества на лозата. Затова всяка година трябва да се премахва само по едно рамо.
Тази резитба е подходяща за родовити сортове
Чашовидната формировка се прави и се поддържа лесно, лозите започват рано да раждат, гроздето узрява добре, а почвата може да се обработва на кръст. Тази резитба е подходяща за родовити сортове - Памид, Гъмза, Мавруд, Мискет червен, Широка мелнишка лоза, Сензо, Шевка, Димят, Керацуда, Юни блан и др. Тази формировката обаче е нискодобивна при по-голямо натоварване, огряването и проветряването се влошават и се създават условия за изресяване и за развитие на болести (мана и сиво гниене). Затруднява се пръскането, лозите са по-уязвими на слани и ниски зимни студове.
Автор: Стоян Цанев