Градина » Девисил

 Девисил

Девисилът, познат и като селим, е ароматна подправка в ястия с месо, риба, супи, вегетариански ястия с картофи и ориз, особено подходящ за варива от бобови растения. Придава много приятен вкус и аромат на агнешки и пилешки супи, рибни чорби и от дивеч. Може да се комбинира и да се допълва с други зеленчукови подправки – магданоз, копър, майорана, чесън и др. Корените и семената също се използват в готварството - в хлебни изделия и за някои пикантни ястия.
Девисилът е пренесен в Европа от Азия. Отглежда се в много страни на двата континента. Познат е от стари времена на гърците и римляните, но най-вече като лечебно средство. По-късно става любима подправка поради ценните си съставки. Цялото растение съдържа етерични масла, които му придават приятния аромат на целина. Свежите листа са богати на витамини (С 141 мг%), минерални соли и други хранителни съставки. Клонките са богати на етерично масло, витамини и много минерални соли – калций, магнезий, калий, фосфор, желязо.

Устройство

Девисилът (Levisticum officinale) е многогодишно тревисто растение с дебело коренище. Стъблото е право, кухо, надлъжно набраздено, голо, достига до 2 м, разклонено. Листата са едри, тъмнозелени, лъскави, от долната страна - по-светли, с триъгълно двойно и тройнопересто насечена петура с дължина 15 см и ширина 8 см. Горните листа са простоперести, едри, а долните – двойноперести. През първата година се образува листната розетка и коренището, през втората и следващите – цветоносното стъбло, цветовете и семената. Цветовете са жълто-зелени, събрани в сложни сенници, съставени от 6-12 лъча. Семената са сламестожълти, овално елипсовидни, събрани по две заедно, плоски , от външната страна с 3 надлъжни ръба. Като узреят, се разделят. Кълняемостта им се запазва 3-4 години. Цъфти през юни , семената зреят през юли.

Изисквания

От девисила не са известни сортове, отглеждат се местни популации. Растенията растат на различни видове почви , но на едно място трябва да остават 3-4 години. Не понасят почвено и атмосферно засушаване, както и засенчване. Качествени добиви се получават, когато почвата е добре обработена и наторена с органични и минерални торове, които се внасят с есенната обработка, а амониевата селитра с предсеитбената обработка през пролетта.

Размножаване

Размножава се през пролетта или през есента. Засяват се 60 г семена на 100 кв.м редово при разстояние 25-30 см между редовете. Гъстите посеви се разреждат, като между растенията се оставят 15-20 см. От извадените растения се попълват празните места в редовете или за ново насаждение. При вегетативното размножаване през есента туфите се разделят на отделни части, които да имат по 3-4 коренчета, и се засаждан на редове, като между тях се оставят по 50-60 см разстояния, а между растенията – 20 см. Почвата около новозасадените растения се притъпква и полива.

Грижите

През вегетацията се подхранва с минерални торове, плеви, окопава. През втората и следващите години посевът се тори през есента с органични и минерални торове. Отглежда се както целината. Необходимо е да се пази от листните въшки. Листата и младите клонки се берат няколко пъти, когато достигнат на дължина около 15 см, и се връзват на връзки както магданоза.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Мерете разстоянието от корен до корен

На любителя градинар често му се иска да засади повече зеленчуци на малката площ, която може да отдели в двора. Това става причина да засажда и по-нагъсто растенията. Развивайки се обаче, те започват ...

Направете тест на почвата за фитопатогени

Гъбите са основните причинители на болести по растенията. Много от тях произвеждат микотоксини (фитопатогени), които представляват значителна част от почвените микроорганизми и оказват съществено влия...

Побързайте да засадите патладжана

Искате ли да отглеждате патладжани, още при обработката на местото за засаждане трябва да се съобразите с кореновата му система, която достига до 90 см. Затова не бива да се пропуска есенната дълбока ...

Поливайте градината внимателно

Обикновено за страната ни август е най-топлият и сух месец през годината. Това е и периодът на обилно плододаване, което налага често и редовно поливане на влаголюбивите зеленчукови култури. Така напр...

Начало