Градина » Доматеният молец минира и картофите

 Доматеният молец минира и картофите

Доматен миниращ молец (Tuta absoluta) е много опасен неприятел, който предпочита доматите, но напада също патладжан, пипер, картофи и др. Наличието му може да намали добивите от домати от 50 до 100%.
Продължителността на жизнения цикъл е от 30 до 40 дни, в зависимост от температурата. Неприятелят може да се размножи много бързо, ако има храна. Възможно е развитието на 10 поколения в оранжериите и 2 на открито.
Всички надземни части на доматите могат да бъдат заразени и във всяка една фенофаза от развитието си нападнати от молеца. В оранжериите условията позволяват непрекъснато развитие на неприятеля. През целия вегетационен сезон могат да се открият всички стадии на развитие на молеца. Гъсениците предпочитат силно листата и стъблата, но могат да се открият или под китката с плодове или в самия плод. Често около входа се намират малки купчинки от екскременти. Най-добре различимите симптоми за наличие на молеца са мините в листата, в които се намират гъсениците с черни гранулирани екскременти. В случай на сериозна зараза листата умират изцяло. Една женска снася над 260 яйца, които разполага по надземните части на растението. Пеперудата е със сивокафяв цвят и с дължина 6 мм, а при разперени крила достига до 10 мм. Новоизлюпените гъсеници са дълги 0,5 мм, жълтеникави. По-късно стават жълтозелени с черна лента зад главата. Напълно развитите гъсеници достигат до 9 мм и са с розово оцветяване по гърба. Гъсеницата се храни като минира листата, стъблото или плода. Обикновено напуска мината, за да какавидира. Понякога гъсеници от последните възрасти могат да се открият извън мината или плода. Какавидата е светлокафява с дължина около 6 мм.
Какавидира в почвата, по листата или в мината. Видът зимува като яйце, какавида или възрастно. Пеперудите са активни през нощта, през деня се крият между листата.
Повредите по плодовете дават лесен достъп за развитие на болести, причиняващи загниване на плодовете. При картофите неприятелят напада надземните части на растението. Установено е, че висок риск от пренасяне на неприятеля има чрез плодове от домати и патладжан, чрез летене или с помощта на вятъра на повече километри.

Борбата

Използване на феромонови уловки за установяване на вредителя и неговата плътност, изчистване на площта от растителни остатъци веднага след прибиране на доматите и унищожаването им, прилагане на инсектициди на база имидаклоприд в поливната вода 8-10 дни след засаждане, на база спинозад или индоксакарб при поява на доматен молец, използуване на биоагенти - Nesidiocorus tenuis срещу яйцата на неприятеля.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Зеленчуковата реколта - хитрости на съхранението

Ще успеете да съхраните зеленчуците по-дълго, ако сте ги обрали в подходящото време. Моментът на прибиране при повечето сортове настъпва малко преди пълното им узряване. Типичен пример са фасулът, гра...

Подхранвайте вторите култури, за да родят повече

Зеленчуците, които се отглеждат като втори култури изискват подходящо торене, което да бъде съобразено със специфичните климатични условия на летния сезон. Високите температури, голямото изпарение, ни...

Ако ще гледате айсберг, време е да го сеете

Тази салата се отличава с превъзходни вкусови качества и много любители вече правят опити с променлив успех да я отглеждат. Неблагополучията се дължат предимно на неправилно подбрани срокове за сеитб...

Не поставяйте антуриума на студения под

Антуриумът обича високата влажност на въздуха. Ако отглеждате това дете на тропика, трябва да се съобразявате с този му каприз. Не по-рядко от два пъти в седмицата листата трябва да се опръскват с вод...

Начало