Патладжанът първо живее в сандъчето
В градината не може да няма място и за патладжана. Традиционният гювеч и имамбаялдъ, както и много други ястия, не минават без този зеленчук. Патладжанът обича обилната светлина и богатите на хранителни вещества рохкави почви, не понася тежките, глинестите. Добре вирее на дълбоко обработено още през есента място, наторено с полуразложен оборски тор и минерални торове - суперфосфат и калиеви торове.
Ако искате да получите ранен зеленчук, трябва да сте засели вече семената в топъл парник. Но желаете ли средно ран - може да използвате и полутопъл парник. Хората, които не разполагат с подобни култивационни съоръжения, предпочитат да си отгледат разсада в сандъчета в стаята.
За ранно производство разсадът се пикира (10x10 см), а за средно ранно се използва гъст разсад. За 1 кв.м трябват 5-7 г семена, от тях ще израснат 500-700 растения. Или за 100 кв.м площ, на която ще се отглежда патладжан, са нужни 5 г семена. Растенията ще се чувстват добре, ако температурата е 18-25 градуса в слънчеви дни и 15-17 градуса в облачни и през нощта.
През май – навън
Разсадът трябва да е готов за изнасяне в градината, след като сте засадили ранните домати и пипера. Обикновено това е през май. Не бива да избързвате, преди времето да се е затоплило, защото по-рано изнесените стръкове линеят. Най-благоприятната температура за растежа и развитието им е 20 до 30 градуса и 80% почвена влажност. При температура 13-15 градуса растенията пожълтяват и загниват. Цветовете масово окапват при горещини и ниска въздушна влажност, а също при почвено засушаване и резки температурни колебания.
Автор: Мария Манолова