Още рецепти » Капризната стрелиция

 Капризната стрелиция

Стрелицията (Strelitzia) е родена в Южна Африка. Отнася се към най-ефектно цъфтящите саксиени растения. Наричат я още “птицата на Рая”.
Това растение е едно от най-популярните и любимите, тъй като то има много красиви ярки цветове на края на високите, обкръжени с големи листа цветоноси.
Екзотичните разноцветни цветове с диаметър до 15 см се появяват от заострените ладиевидни калъфчета. Два вътрешни венчелистчета на цвета са стреловидни. Големите миста имат формата на весло и са с дължина до 30 см на високи – 30-60-сантиметриви дръжки. Цъфтежът започва от пролетта и продължава няколко седмици.
В сравнение с други стайни растения стрелицията е по-взискателна към условията на отглеждане. За нейното успешно отглеждане и получаването на обилен цвят е необходимо в подробности да знаете характерните особености на вида. Тази висока взискателност се отнася преди всичко към влажността на въздуха.

Какви изисквания предявява стрелицията?

За нейното отглеждане е необходимо търпение, тъй като тя започва да цъфти на 4-6 година след засаждането й. Израства на височина до 1-1.3 м. Затова трябва да се засажда в големи саксии с диаметър не по-малък от 25 см.
Доколкото стрелицията е топлолюбиво растение, температурата на околната среда през зимате не трябва да бъде по-ниска от 12-16 градуса. През лятото обича доброто осветление, но е желателно да засенчите при ярко и топло слънце. При изсъхване на почвата, трябва да полеете обилно. През зимата поливането се намалява. Големите листа реагират положително на пръскане.
Според развитието на кореновата система на растението то ежегодно трябва да се пресажда в по-обемни съдове. Пресаждането обикновено се прави през пролетта, като се съпровожда с неговото деление. Стрелицията се размножава също така и чрез семена и издънки. Отглеждайте я в смес, съставена от чимова и листна почва, прегорял тор, едър речен пясък и малко дървесна пепел. Нуждае се от добър дренаж и отлично хранене.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Сенната хрема и народната медицина

Сенната хрема е едно от най-честите заболявания на дихателните пътища. Явява се през пролетта и лятото и причинител е прашецът от цветята и дърветата, попаднал в носа. Значение имат и вдишването на пр...

Причудливите тикви

Много често в градините и по терасите има места, които не са в тон с общата хармония. Обикновено това са неприветливи стени или поостарели дъсчени огради, които са високи и не могат да се скрият зад о...

Познавате ли тези формировки?

Многогодишните части на главината - стъблото, рамената и кордоните, както и тяхната височина и пространствено разположение определят формировката (формата) на резитбата. В зависимост от височината на ...

Градините в град Сузу

Разположени в живописния китайски град Сузу, прекрасните древни градини са удивително съчетание на природа, изкуство и интелект. Сузу е известен в наши дни като „Венеция на Изтока” заради своето живоп...

Начало