Още рецепти » Кухненски отпадъци хранят растенията

 Кухненски отпадъци хранят растенията

Водата, с която е измито месото, е отлично средство за органично подхранване, може да се използва както за стайните растения, така и за градинския разсад. Ако месото е тлъсто, по повърхността на почвата може да се образува бяла ципа, поради което е желателно водата да се прецеди. Веднага след като е полято, около растенията се насипва плодородна пръст или се разкопава, след като малко позасъхне.

Яйчената черупка - мнозина градинари я събират през цялата зима, след това я натрошават и разхвърлят по земята, преди да прекопават. Така се намалява киселинността на почвата, подобрява се нейната структура. Черупки може да се добавят и в компоста. Много добре реагират на тази храна доматите, картофите, краставиците.
Използваният чай отлично подхранва растенията, при това не само стайните. Но трябва да помните, че той не бива да се слага веднага, след като е бил сварен, тъй като ще се образува плесен и ще се събират мухи. Най-добре е чаят да се суши и събира в пакет, а след това да се разпръсква при прекопаването или да се добавя към компоста. В него се съдържат доста необходими за растенията микроелементи. Това е полезно за краставиците, доматите, пък и за останалите култури.
Боровата и еловата кора може да се използва като настилка около корените. Много е полезно тяхното добавяне в глинестите и песъчливите почви.

Не изхвърляйте обелките от лука

В градината те са просто необходими, защото отблъскват вредителите по растенията. Поставете по люспа под всяка зелка и домат, смесете с горния почвен слой и зловредната градинска нощна пеперуда няма да докосне разсада. Посипете с нарязана на ситно лукова обелка посевите от моркови - и морковената муха няма да припари до тях. Сложете люспи в ком поста и той ще стане лечебен, защото, добавен в лехите, няма да позволи да се разпространят гъбичните заболявания. Пък и на много вредни насекоми няма да се хареса.

Около малините - настилка от дървесина

Строителните отпадъци (талаш, стружки, трески) обикновено се използват като настилка около растенията или като добавка в компоста. Особено обичат дървесните отпадъци малините: засипвайте ги всяка година с талаш, комбинирано с азотен тор, с дебелина на слоя 8-10 см и няма да ви се налага да прекопавате, почвата винаги ще бъде рохкава и влажна. При такова отглеждане малината може да расте на едно място десетилетия.

Пепелта от въглища е вредна

Разбира се, не всички отпадъци са подходящи за градината. Има градинари, които „подхранват” своите растения с тютюн, внасят в овощните насаждения прах от каменни въглища. Това не бива да се прави! С настойка от тютюн и сапун се обработват растенията против листните въшки. В строителните отпадъци, използвани в градината, не бива да има вредни химически вещества - никога не използвайте талаш или трески от дърво, покрито с лак или боя. Такива отпадъци замърсяват почвата и само вредят на растенията, а значи - и на вас.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Лечение на ревматоиден артрит

Това е заболяване, което е различно от познатите ви ревматизъм и дистрофични ставни болести (артрози, шипове и др.). Засяга предимно жените (3-4 пъти по-често от мъжете) и се утвърди като едно сложно,...

Орхидея в градината!

Видът плейоне формозан произхожда от Тибет. Там той успява да цъфти разкошно по скали, обхванати от мъхове, или върху стъбла и клони на загинали дървета. Затова е подходящ за отглеждане в алпинеуми ил...

Фантазии с бутер тесто

Соленки на фурна Прoдукти: 500 г готово бутер тесто, 1 жълтък, 50 г сирене, 1 ч.л. ким, 1 ч.л. сол. Нaчин на приготвяне: Разстиламе готовото тесто и го намазваме с жълтъка, който сме разбил...

Пролетни сармички

Лозови сарми с кайма Продукти за 4 порции: 200 г млади лозови листа, 500 г кайма /смес/, 1 глава лук, 1 к.ч. ориз, 4-5 с.л. олио, 1 ч.л. доматено пюре, магданоз, черен пипер, сол. Нaчин на приг...

Начало