България се намира на северната граница на виреенето на сусама. Топлолюбивата култура у нас се отглежда само в най-южните райони.
Сусамът е едногодишно тревисто растение. Корените му са слабо развити. Стъблото е право, високо от 60 до 280 см, силно окосмено, 4 -или 8-ръбесто. Листата са срещуположни и също окосмени. Те се променят в зависимост от разположението им по стъблото. Цветовете са едри (2-4 см), намират се в пазвите на листата по един или до 3-5 заедно. Плодът е окосмена кутийка, узрели те са жълто-зелени или жълти, разпукват се по дължината си и семената лесно се изсипват. Те са дребни, плоски, бели или черни. Най-ценни са белосеменните сортове.
Биологични изисквания
Растението е топлолюбиво и пониква при 15-18°С, през вегетацията са му нужни 22 - 23°С. Ако захладнее под 15°С, растежът спира. Загива от най-слабите слани. Подходящи са леки и топли почви, чисти от плевели, с достатъчно влага, богати.
Подходящи предшественици са житните окопните и бобовите култури. Може да се засее след грах, ранни картофи, ечемик, анасон и др. На едно и също място трябва да се слага след 5-6 г., иначе заболява. Най-опасната е бактериозата (черното гниене). Заразата се избягва, ако се спазва сеитбооборотът, използват се устойчиви сортове, семената се обеззаразяват и се унищожават болните растения.
Сусамът се тори с 180-200 г/100 кв м суперфосфат, 120-150 г/100 кв. м калиев сулфат, те се заорат с дълбоката оран през есента. Амониевата селитра - 250-300 г/ дка се внася с култивирането или дискуването. При напояване половината от азотния тор се дава като подхранване преди първата поливка.
Отглеждане
От 20-25 май до 5-10 юни, когато почвата на дълбочина 5-6 см се затопли до 16-18°С, може да го сеете. Като втора култура най-подходящото време е в края на юни до 10 юли. Семената 1-2 дни преди сеитба се поставят в 0,5 % разтвор от син камък за 1 час. Ако използвате машина, ще изразходите около 60-80 г/100 кв. м семена, а на ръка - 150 г. След сеитбата се валира.
След поникването междуредията се култивират на 6-8 см дълбочина, а редовете се окопават ръчно. При Последната обработка преди цъфтежа растенията слабо се загърлят, а когато са във фаза 3-й - 4-и лист, сусамът се разрежда. Стръкчетата се оставят на 8-10 см едно от друго. Напоявайте 2-3 пъти по време на цъфтежа и когато се образуват плодовете.
Сусамът се прибира, когато най-долните кутийки станат кафяво-зеленикави, а долните листа пожълтеят и окапят. Ако изкате пълно узряване, семената ще изпадат. На малки площи сусамът се жъне ръчно. Растенията се връзват на снопчета, сушат се изправени на циментови площадки, докато узреят и по-горните кутийки. След 15 - 20 дни растенията се очукват върху найлон. След почистване семената се съхраняват в чували с влажност до 12 %.
Епидемичният паротит (заушка) е заболяване, предизвикано от специфичен вирус, от което боледуват предимно деца. Заразата (обикновено това става през пролетта и засяга предимно момчета) се предава по в...
АГРОКСОН /СЕРИДОР МЦПА - пшеница и ечемик - 200 мл/дка, внася се във фаза братене на културите. АДЕНГО 465 СК - срещу едногодишни житни и широколистни плевели, вкл. балур от семена при царевица (зъ...
Трябва ли да пият кафе хората със сърдечно-съдови проблеми? Кардиолозите често чуват този въпрос от своите пациенти. Едни от тях по старому препоръчват да не се пие кафе, тъй като повишава кръвното...
Кафето (Coffea), без което не можем, се получава от едно екзотично растение. То произхожда от Африка, някогашното царство Кофа, сега провинция на Етиопия, на чието царство е взело името. В родината си...