Още рецепти » Как да преодолеем намаления слух

 Как да преодолеем намаления слух

Намаленият слух създава сериозни проблеми на страдащите в ежедневните им социални контакти и на трудоспособността им независимо от професията.
Причините за намаляването на слуха са многобройни. Представени схематично, това са остри и хронични отити или травми на средното ухо, наследствена предразположеност (отосклероза), неврит на слуховия нерв (възпалителен, професионален, медикаментозен), възрастови физиологични промени (пресбиакузис).
В слуховия орган са заложени звукопроводна и звукоприемна компоненти, които са взаимосвързани. Там, където завършва звукопроводната система – тъпанче, слухови костици, евстахиева тръба, прозорчета, започва звукоприемната система – сетивни клетки, звуков нерв, мозъчно представителство. Увреждането на едната или другата система определя намалението на слуха на звукопроводно, звукоприемно или смесено. Степента и характерът на намаления слух се определят с аудиометрично изследване от лекар специалист. Той определя и провежда лечението.
Медикаментозната терапия е определяща при възпалителните заболявания. Всяко гноетечение от ухото трябва бързо да се прецизира и лекува с подходящ антибиотик след микробиологично изследване и с времетраене, определено от лекуващия лекар. Правилно проведеното лечение на острия и особено на хроничния отит може да завърши без особени слухови проблеми.
Слухът все повече отслабва с възрастта. Това е физиологично обусловено, но то може да бъде отложено във времето с компетентно проведено профилактично лечение.
Оперативното лечение се препоръчва при всеки случай, когато медикаментозната консервативна терапия не е дала резултат. Това са всички случаи на отити – остри, хронични, серозни и отосклероза. Сега хирургията на ухото се превърна в реконструктивно-функционална. Освен отстраняването на болните участъци анатомично се възстановява средното ухо и трайно се подобрява слухът. Операцията не крие риск за живота и отказът от оперативно лечение на някои болни е абсолютно неоправдан.
Слуховият апарат е спасението, когато са изчерпани терапевтичните способи. Когато намалението на слуха е от звукоприемен тип, по принцип оперативното лечение доскоро беше неприложимо. (Сега вече при малки глухи деца се имплантират чипове във вътрешното ухо – една деликатна и много скъпа операция). Затова слухопротезирането със слухов апарат по въздушен или костен път е единственото решение. Слуховият апарат се предписва само от специализиран аудиологичен кабинет. Добре е на всеки 5 години тези апарати да бъдат подменяни.

Автор: д-р Венцислав Димов

Представяме Ви:

Сложете бяла форзиция в дъното на градината

Бялата форзиция (Abeliophyllum distichum) е от семейство Маслинови. Родината й е Корея. Представлява листопаден храст с 1,5м височина и ширина. Листата са срещуположни, овални, тъмнозелени, с 8 см дъл...

9 месеца очакване

Бременността е период на дълбоки промени. Не само майката, но и бащата преживяват с вълнение тези дълги, неповторими 9 месеца. Всеки по свой начин очаква новия член на семейството. 1 МЕСЕЦ М...

Балчик, белият град с тайнствения дворец

Живописното белокаменно градче, наречено “Белият град” заради терасовидното си оформление и красивите бели хълмове, които го заобикалят, се намира на 36 км североизточно от Варна и на 501 км от София....

Детето се страхува от водата

Фобия от водата имат около 10% от хората, населяващи земята. Според психоаналитиците тя се появява още в зародишната фаза от нашето развитие и се дължи на тежко прекараната бременност на майките ни. И...

Начало