Още рецепти » Как да преодолеем намаления слух

 Как да преодолеем намаления слух

Намаленият слух създава сериозни проблеми на страдащите в ежедневните им социални контакти и на трудоспособността им независимо от професията.
Причините за намаляването на слуха са многобройни. Представени схематично, това са остри и хронични отити или травми на средното ухо, наследствена предразположеност (отосклероза), неврит на слуховия нерв (възпалителен, професионален, медикаментозен), възрастови физиологични промени (пресбиакузис).
В слуховия орган са заложени звукопроводна и звукоприемна компоненти, които са взаимосвързани. Там, където завършва звукопроводната система – тъпанче, слухови костици, евстахиева тръба, прозорчета, започва звукоприемната система – сетивни клетки, звуков нерв, мозъчно представителство. Увреждането на едната или другата система определя намалението на слуха на звукопроводно, звукоприемно или смесено. Степента и характерът на намаления слух се определят с аудиометрично изследване от лекар специалист. Той определя и провежда лечението.
Медикаментозната терапия е определяща при възпалителните заболявания. Всяко гноетечение от ухото трябва бързо да се прецизира и лекува с подходящ антибиотик след микробиологично изследване и с времетраене, определено от лекуващия лекар. Правилно проведеното лечение на острия и особено на хроничния отит може да завърши без особени слухови проблеми.
Слухът все повече отслабва с възрастта. Това е физиологично обусловено, но то може да бъде отложено във времето с компетентно проведено профилактично лечение.
Оперативното лечение се препоръчва при всеки случай, когато медикаментозната консервативна терапия не е дала резултат. Това са всички случаи на отити – остри, хронични, серозни и отосклероза. Сега хирургията на ухото се превърна в реконструктивно-функционална. Освен отстраняването на болните участъци анатомично се възстановява средното ухо и трайно се подобрява слухът. Операцията не крие риск за живота и отказът от оперативно лечение на някои болни е абсолютно неоправдан.
Слуховият апарат е спасението, когато са изчерпани терапевтичните способи. Когато намалението на слуха е от звукоприемен тип, по принцип оперативното лечение доскоро беше неприложимо. (Сега вече при малки глухи деца се имплантират чипове във вътрешното ухо – една деликатна и много скъпа операция). Затова слухопротезирането със слухов апарат по въздушен или костен път е единственото решение. Слуховият апарат се предписва само от специализиран аудиологичен кабинет. Добре е на всеки 5 години тези апарати да бъдат подменяни.

Автор: д-р Венцислав Димов

Представяме Ви:

Мозаечно пано - цвете

С какво ни привлича мозайката? Със своята дълговечност или с безкрайните възможности при избора на цветове и материали? Възможно е със създаването на мозаечно пано да чувстваме връзката с миналото или...

Бялата монахиня – изящно украшение за хола

Ликастата (Lycaste) е орхидея от планините на тропическа Америка. Наречена е на известна красавица от древногръцката митология. В родината й я наричат Бялата монахиня. Родът включва около 35 вида. Тов...

За какво мисли вашето бебе?

Зрелите хора си служат с думи, когато искат да формулират мислите си. А малките човечета? Те какво правят? Допреди трийсетина години учените бяха убедени, че интелектът им започва да се развива от мом...

За някои неразположения през бременността

Гинеколозите смятат, че бъдещите майки не бива да драматизират различните неприятни усещания, спохождащи ги през деветте месеца на бременността, тъй като те нямат отрицателни последствия върху здравет...

Начало