Още рецепти » Как да се избавим от безсънието?

 Как да се избавим от безсънието?

Най-честите причини за безсъние е нарушаването на режима на сън и бодърстване заради налагаща се работа през нощта, лягане не точно в определен час и т.н. Ще прибавим и силната емоционална възбуда през деня и особено преди лягане, физическото и психическото напрежение, влошаване на самочувствието във връзка с началото на някакво заболяване, грешките в храненето. Близко до ума е, че премахването на причините, довели до безсъние, ще помогнат за възстановяването на съня.

Здравословно хранене

Трябва да се придържате към режима на хранене, към който сте се придържали - организмът ви е свикнал с него и върху това „строи” своята жизнена дейност, в частност режимът на функциониране и почивка на различните органи и системи. Промяната в храненето предизвиква и промяна в дейността на органите и системите, което е причина не само за безсъние, но и за по-бързо износване на най-важните органи и преждевременно стареене на организма. Имайте пред вид също, че храносмилателната система се нуждае от нощна почивка, както и всяка друга система и целият организъм. Ако обилно се нахраните преди сън, храносмилателната система ще трябва да работи и това ще е пречка да заспите. Затова между вечерното хранене и подготовката за сън трябва да са минали най-малко три (а понякога и повече) часа.
Вечерята трябва да е съставена от леки хранителни продукти, които нямат нужда от дълго преработване. Най-подходящи са плодовете и зеленчуците. Тежката и мазна храна, както и прекалено голямото й количество, могат да станат причина за появата на главоболие и за увеличеното натоварване на храносмилателната система по време на сън.
Последното хранене да бъде не по-късно от 19 часа.
Ограничете или изцяло се откажете от употребата на кафе и черен чай, особено след 16 часа.

Върху нервната система много добре влияе и подобрява съня витамин В (тиамин). Намира се в грахта, фасула, орехите, хляба, бирените дрожди, а също и в марулите.

Помощни средства

• Половин час преди сън пийте билков чай от лайка или липа (1 с.л. на чаша вряла вода, като добавите и 1 ч.л. мед) или чаша топло мляко.

• Чудесно влияние за добрия сън има следната настойка: 1 чаена лъжичка семена от анасон се сипва в предварително затоплен съд, залива се с чаша кипяща вода и се оставя да кисне под капак 10-15 минути. След това се изстудява и прецежда. Приема се по половин чаша непосредствено преди лягане. В този чай може да сложите малко мед, но не и захар. Не се препоръчва преди лягане да се консумира захар – тя може да възбуди нервната система и да наруши съня.

• Благотворен ще е ефектът, ако се потопите в една хубава гореща вана (около 37 °С). За да усилите ефекта, във водата можете да добавите отвара от лайка.

• Преди лягане не е препоръчително да се пият много течности. В противен случай вероятно ще се наложи да ставате през нощта, което също разстройва съня.

Билкови рецепти срещу безсънието

Рецепта 1

10 г смес от сухи листа и стъбла от риган се сипват в 150 мл 70-процентов спирт. Най-добре е да поставите суровината в бутилка от 250 л и да я залеете със спирта. Съдържимото периодично се разклаща в продължение на 7-10 дни при стайна температура. След това прецедете през филтърна хартия и отстранете остатъците. Съхранява се в тъмен съд. Приема се по 30-30 капки 3-4 пъти дневно 30 минути преди хранене.

Внимание: Настойката е противопоказана на бременните.

Рецепта 2

Смесете по една супена лъжица брезови и малинови листа, бял смил, хмелови шишарки. Залейте 2 супени лъжици от сместа с 2 чаши гореща вода, оставете за 3 часа, след което прецедете. Пийте по половин чаша от настойката, четири пъти на ден, независимо от приема на храна. Курсът на лечение е 2 месеца.

Рецепта 3

100 г хмелови шишарки се смилат и се заливат с 400 мл 45-градусова водка. Настойката престоява 2 седмици на тъмно. След това се филтрира и се налива в бутилка. Приемат се по 5 капки от настойката на 1 с. л. вода 2 пъти дневно преди хранене и преди лягане.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Размножаване на бугенвилеята

Едно от най-високо ценените украсени растения безспорно е бугенвилеята. Този красив храст впечатлява с цветовете си или по-точно с обагрените във виолетово или пурпурно прицветници. Всъщност истински...

Засадете лешник в градината си

Едно от най-противоречивите като културно овощно растение е лешникът. Обичан от всички като плод заради неговата вкусна и полезна ядка, ценен като суровина в сладкарството и шоколадовото производство...

Консервиране на риба

Маринована риба За мариноване са подходящи почти всички видове риба. Слагаме почистената от вътрешностите и люспите (ако има такива) прясна риба за 30 мин в саламура, приготвена от вода и сол в с...

Десерти с ориз

Крем от ориз и сметана Прoдукти: 100 г ориз, 250 г захар, 500 мл прясно мляко, 5 яйца, 25 г желатин, 300 г сметана, 1 ванилия. Нaчин на приготвяне: Заливаме почистения и измит ориз с 1 ч.ч. вод...

Начало