Още рецепти » Какво е автоимунно заболяване?

 Какво е автоимунно заболяване?

Имунната система има важната роля да предпазва организма от вредни фактори: по-често външни, но и вътрешни. Тази защита се изгражда сложно, чрез произвеждането на специфични вещества – антигени. При нормални условия те се насочват към вредните фактори, взаимодействат си и резултатът е създаване на имунитет. Но в някои случаи този класически път тръгва в нетипични посоки. Имунната система на организма разпознава погрешно някои тъкани и клетки като “чужди”, врагове и ги променя, дори унищожава. Произвеждат се специфични вещества – антитела, които се насочват към собствения си организъм. Създава се автоимунно заболяване. По-честите и познати автоимунни заболявания у нас са: ревматоиден артрит, системен лупус, захарен диабет, Базедова болест, тиреоидит на Хашимото, витилиго, някои форми на хепатит, пернициозна анемия и др. Става ясно, че почти няма органи и тъкани, които да не се засягат при автоимунните болести. Ще дадем няколко примера, за да се изясни същността им.
При захарния диабет тип 1 (млад, инсулинозависим), образуваните антитела от организма се насочват към клетките в панкреаса, които произвеждат инсулина. Променят тези клетки и в течение на 5-10 години ги унищожават. Така организмът не може да произвежда инсулин – става инсулинозависим.
При някои заболявания на щитовидната жлеза (Базедова болест и тиреоидита на Хашимото), организмът е произвел антитела, атакуващи собствените клетки на жлезата, произвеждащи необходимите хормони.
При системен лупус – произведените антитела атакуват основната тъкан на организма (съединителната) и артериалните (малките артерии) и така се развиват различните форми: кожна бъбречна и др.

Защо така погрешно се насочва организмът към собствените си клетки?

Точните причини не всякога са известни и се откриват, но има доста от тях доказани: наследствена предразположеност (носителство на определени гени, модификации и комбинации от тях), много силен или повтарящ се стрес, особено в лабилните периоди на организма (пубертет), въздействия върху организма на вируси (коксаки вируси, рубеола, заушка и др.). Има диагностични тестове, създадени са вече и имунни лаборатории. В тях се доказва наличието на специфични за заболяването антитела (изследва се кръв, тъкани, тяхното количество-титър, маркери и т.н.)
Важното е да има насоченост към автоимунно заболяване, да се потърси съответният специалист и връзката с него да е системна!

Автор: Д-р Анна АТАНАСОВА

Представяме Ви:

Ваната – как се подържа

Въпреки настъплението на душкабините ваната все още присъства в много домове. Но наред с употребата им, трябва да знаем как да я поддържаме и почистваме, за да я предпазим от повреди и замърсявания. ...

Растителните композиции

Ако сте приключили със строителството и сте решили да обърнете внимание на градина, в главата ви сигурно нахлуват безброй въпроси. Един от тях със сигурност е какви растения да засадите и как да ги ра...

Как да сготвим котлети

Котлети с желирани лукчета Прoдукти: 60 г брашно, 1 ч.л. прясно смлян бял пипер, 6 котлета (по около 180 г всеки), 2-3 глави лук, 50 мл олио, 500 г домати от консерва, 300 мл червено вино, 200 г...

Направете си вино от боровинки

Богатството на витамин С и В, каротин, калий, магнезий, танин, ябълчена и винена киселина, което се съдържа в боровинките, преминава във виното. Неговата алкохолна ферментация обаче се потиска от нали...

Начало