Градина » Слива

 Слива

Сливата е широко разпространен овощен вид в страните от умерения климатичен пояс. Страните от Балканския полуостров, включително и България, са едни от основните производители на сливови плодове. Почвено-климатичните условия за отглеждане на сливата у нас са изключително благоприятни. Предимство на този овощен вид в сравнение с останалите е, че успешно може да се отглежда и на по-бедни, неполивни площи и наклонени терени. Поради това сливата се отглежда и дава добри резултати в любителските градини почти в цялата страна. Търсенето на сливови плодове в прясно и преработено състояние напоследък чувствително се увеличава на световния пазар, включително и у нас.
Плодовете на сливата се отличават с богатото съдържание на лесно усвоими захари, органични киселини, които оказват благоприятно влияние върху стомашно-чревния тракт и пектин, който има добра желираща способност. По съдържание на пектин сливовите плодове се доближават до ябълката и кайсията, а неговото лечебно действие се изразява в успокояване на възпалителните процеси в храносмилателната система. Пектинът се свързва и подпомага изхвърлянето на холестерола и отпадъчните отровни вещества от червата. Сливовите плодове съдържат в значително количество дъбилни вещества, които свързват свободните радикали при радиоактивно облъчване. Характерна тяхна особеност е и по-голямото съдържание на витамин В2 и каротин (провитамин А), докато съдържанието на витамин С е в по-малко количество.
Сливите са богати на фосфор, което ги определя като тонизираща храна, и на калий, който стимулира сърдечната дейност и кръвообръщението и ги прави подходящи за болни от подагра и ревматизъм. Те притежават и разхлабващ ефект.
От сливовите плодове се приготвят ценни продукти, като мармалади, конфитюри, нектари, сокове, сушени сливи и др. Голяма част от сливовата продукция у нас, а и в някои други страни, се използва за приготвяне на сливова ракия, която е най-качествена, в сравнение с останалите плодови ракии.

Биологични особености

Растежът на сливата се определя от сорта, подложката и условията на отглеждане. По-силно растящите сортове, присадени на семенна подложка достигат на височина до 6-8 м, встъпват в плододаване към четвъртата - петата година и живеят около 40-50 години, а в някои случаи и повече. Поради незадоволителните грижи, нападенията от болести и неприятели, повредите от ниски температури и други причини добивите от този овощен вид в нашата страна са много ниски и нередовни. Повечето от сортовете имат естествена склонност към нередовно плододаване, но при обикновени грижи и подходящи условия нормалните добиви са от 900 до 1500 кг от декар.
Сливата цъфти сравнително рано и това е една от причините за честите повреди от пролетните мразове. Цъфтежът при отделните сортове продължава около 20 дни, като сортовете се разделят на раноцъфтящи, средно раноцъфтящи и късноцъфтящи. Това трябва да се има предвид, когато се засаждат сортове, изискващи чуждо опрашване и оплождане - цъфтежът им трябва да протича в еднакви срокове. Такива са Алтанова ренклода, Габровска, Зелена ренклода, Тулеу грас, Рут герщетер, Тулеу тимпурио и др. При самоопрашващите се сортове такъв проблем не съществува, от тях могат да се създават и едносортови насаждения и да се засаждат единични дървета в дворните градини. такива са Кюстендилска синя слива, Стенлей, Стринава, Анна шпет, Изобилие, Нансийска мирабелка, Чачанска лепотица и др.

Изисквания към климата и почвата

Към температурата сливата не проявява особени изисквания. Тя е едно от студоустойчивите растения. Повреди по дърветата и пъпките през зимния период са установени при температури под минус 29-30°С, каквито са редки за нашата страна. При появата на цветните бутони критични са температурите от минус 2,6 до минус 3°С, за цветовете - от минус 1 до минус 2°С, а младите завръзи измръзват при температури под минус 0,6 до минус 1,2°С. Големите горещини през лятото, съчетани с недостатъчна почвена и атмосферна влажност, предизвикват преждевременно узряване и компрометиране на реколтата.
Сливата е сравнително сухоустойчиво растение и затова се засажда предимно на неполивни площи. Късните сортове обаче, каквито са най-широко разпространените у нас Стенлей и Кюстендилска синя слива, дават добри резултати без поливане само в планинските и полупланински райони, където количеството на валежите е по-голямо. В полските райони задоволителни резултати се получават без поливка само от по-ранните сортове. При тези условия недостигът на влага потиска растежа, а плодовете посиняват преждевременно и масово опадат. Повечето сортове са доста взискателни и към относителната влажност на въздуха.
Към почвените условия сливата не е много взискателна и успешно може да се отглежда на различни типове почви, стига те да са по-дълбоки и пропускливи. Почвите с плитко разположен непропусклив глинясъл хоризонт ограничават развитието на корените, причиняват преовлажняване и задушаване. Това много често предизвиква преждевременно загиване на растенията, каквито масови случаи имаше в някои райони на Предбалкана. В сравнение с останалите костилкови видове сливата по-добре понася по-тежките влагоемни почви, когато подпочвата е пропусклива.

Размножаване на сливовите сортове

В сливовия сортимент у нас са включени за размножаване около десетина основни сорта и още толкова допълнителни. В миналото основно място е заемал сортът Кюстендилска синя слива, която отстъпи водещото място на американския сорт Стенлей. Причината за това е голямата чувствителност на нашия сорт към болестта шарка, което наложи изкореняването на много насаждения. Стенлей също се напада от шарка, но е толерантен към тази болест и по плодовете няма поражения.
В практиката са разпространени още сортовете Алтанова ренклода, Нансийска мирабелка, Малвазинка, Зелена ренклода, Тулеу грас, които зреят през втората половина на август. Най-ранните сортове, които зреят през юли - Рут герщетер, Опал и Тулеу тимпориу - са слабо разпространени. Най-много площи заемат и най-широко се отглеждат в дворните градини сортовете Стенлей и вариететите на Кюстендилска синя слива - Дряново, Троянска и др., които зреят през септември. У нас са познати още сортовете Анна шпет, Монфорска, Калифорнийска синя, Чечанска лепотица, Стринава и др. Към сливовия сортимент се числят и джанковите сортове Карловска червена афъзка, Калипетровска червена афъзка, Жълта афъзка, които зреят през юли и изискват чужда опрашване.
Присаждането е основният начин за размножаването и на сливовите сортове. Най-използваната подложка е джанката. От нея лесно и евтино се набавят семена, които имат много висок процент на поникване. Срокът на присаждане върху тази подложка е продължителен, а процентът на прихващане е много висок. Джанката проявява добра съвместимост с повечето сортове, развива мощна коренова система, не е много взискателна към почвените условия, добре вирее и на по-тежки почви. На присадниците придава силен растеж, дълголетие и изобилно плододаване. За подложки се предпочитат по-къснозреещите жълтоплодни джанки.

Грижи за насажденията

Сливата се засажда на разстояния 4-5 м в реда и 5-7 м между редовете. Короните се формират като подобрено етажна или свободно растяща в зависимост от растежните особености на сорта с височина на стъблото около 60-80 сантиметра.
Резитбата е важно средство, чрез което може значително да се повлияе на растежа и плододаването.Извършват се редовно резитби за просветляване на короната и периодични за подмладяване на обрастващата дървесина.
Основният начин за поддържане на почвената повърхност при сливата е черната угар. При тази система почвата целогодишно се поддържа в рохко състояние. В маломерните градини и при единичните дървета това се осъществява чрез обработка в околостъблените кръгове. Обработката е особено наложителна, тъй като в повечето случаи сливата се отглежда при неполивни условия.
При осигурена достатъчно влага сливата понася и затревяване на почвата през плододаващия период, но при условие, че тревите редовно се косят и се разпръскват върху цялата площ. На наклонени терени затревяването се налага и като противоерозионно мероприятие, но при любителските градини е желателно чрез окопаването да се изграждат терасовидни околостъблени кръгове.
Торенето е едно от основните мероприятия за подобряване на хранителния режим, особено когато сливата се засажда на по-бедни почви. То е необходимо и при по-богатите почви, като се има предвид, че отглеждането продължава десетки години и чрез клоните, плодовете и листата всяка година се изнася голямо количество хранителни вещества от почвата, а това довежда до едностранното й обедняване. В първите 3-4 години след засаждането дръвчетата се подхранват само с азотен тор, ако е извършено предпосадъчно торене. По-нататък, през 2-3 години, се тори с по 2-3 тона оборски тор и 50-60 кг суперфосфат и калиев сулфат, а ежегодно се подхранва с по 40-50 кг амониева селитра на декар. Ако се извършва локално околостъблено торене, посочените ориентировъчни норми се разделят на хиляда за 1 кв.метър.
Поливането е най-наложително през юли и август, когато обикновено настъпват и най-честите засушавания, и има ли възможност, не бива да се пропуска. Две - три поливки през този период гарантират наедряването и узряването на плодовете и нормалното залагане и формиране на плодните пъпки за следващата реколта.

Автор: проф.Цоло Михайлов

Представяме Ви:

Фасулевият зърнояд умира за часове във фризера

През годината фасулевият зърнояд развива 4-5 поколения - едно на полето, останалите по време на съхранението. В долапите и складовете неприятелят намира много благоприятни условия за развитие и нанася...

Погрижете се за почвата около фиданките

Грижите за овощните култури продължават и след прибиране на плодовата реколта. Отглеждани в продължение на по-дълъг период от време на едно и също място, овощните видове ежегодно трябва да се подхранв...

Направете двуетажен кордон за лозата

Двуетажният кордон е подходящ, когато лозите се засаждат в отделни редове край стени на огради, постройки или край пътечки. Може да се използва за формиране на алеи, особено ако се съчетават сортове с...

Как да определим възрастта на ябълката?

Възрастта на ябълката можете да определите достатъчно точно по два начина - като преброите годишните пръстени на ствола на дървото или годишните пръстени на клоните. В първия случай, че за прибягвате ...

Начало