Вредителите и болестите, които могат да погубят вашите кактуси или поне да ги превърнат в безобразните им подобия, не са много, но затова пък са изключително витални и борбата с тях нерядко е безуспешна.
Най-злият враг е кръвната (власестата) въшка. Забележите ли бели, подобни на памук струпвания по растението, особено по върха му, не се съмнявайте - предстои ви тежка битка. Освен че изсмуква хранителните вещества на цветето, въшката прави рани в тъканите му, които стават вход за вирусните и гъбните болести. Ако нормалният зелен цвят на кактуса внезапно се смени на сив или бледокафяв, вземете лупа и ще видите колониите на червения акар.
Третият враг на вашите кактуси не е насекомо , а червей - кореновият (галов) нематод. По корените на растението той образува подобни на малки клубенчета нараствания - гали. От там се храни за сметка на растението, а същевременно създава чудесни условия за вируси и гъбички. За да го унищожите, добре е да почистите корените от пръстта, да ги изрежете до здрава тъкан и отново да посадите кактуса в пропарена пръст.
Гъбните болести за няколко часа могат да унищожат най-хубавите ви кактуси. Главните им съюзници са вредителите, студът, влагата и тъмнината.
Вирусните заболявания по кактусите за съжаление са нелечими, но растенията обикновено сами се справят с тях и не загиват, а само погрозняват.
В селскостопанските аптеки ще ви препоръчат за борба с неприятелите и болестите по кактусите най-добрите инсектициди и фунгициди. Обикновено това са силно токсични вещества, които могат да отровят домашните ви любимци, затова първо бъдете внимателни.
Народът ни отдавна е забелязал как стават хубави тикви на плет. Това е защото там почвата се обогатява на органични вещества от гниещи растителни остатъци. Но да се отглеждат тикви само по плетища е н...
Градинарите често внасят минералните торове, без да обърнат внимание на времето. А трябва да се знае, че в студ подхранването има незначителен ефект. Причината за това е, че хранителните вещества труд...
Благоприятните условия за засаждане на ранното зеле на открито настъпват от средата на март. Изберете му защитена от северните ветрове и място в градината. Дълбоко обработена и наторена още през есент...
След падналите проливни дъждове има сериозна опасност от разпространение на сиво гниене в лозето. Причинител на това заболяване е гъбата Sclerotinia fuckeliana. Тя презимува като склероции и мицел вър...