Градина » Как да се грижим за дендробиума

 Как да се грижим за дендробиума

Дендробиумът е голям род от семейството на орхидеите. Вече са описани над 1240 вида от този род - всеки със своите капризи. Името му е съставено от латинските dendron – дърво и bios – живот. И не напразно. В районите на Индия, Веиетнам, Тайланд през пролетта се наблюдава страхотна гледка – от дърветата увисват или изправят вертикално чудни съцветия едни епифитни растения. Нарекли ги дендробиуми. Те не са паразити, не смучат сок от клоните, а само се прикрепват за тях. Влагата и хранителните вещества получават от въздуха във валежния период. И за да си осигурят живота, всичко това те натрупвет в т. нар. лъжелуковици или булби. Тези резерви растенията използват през следващият етеп – този на почивката.
За да се радвате на красиви дендробиуми, трябва да спазвате някои прости правила:
Не прехвърляйте растението в по-голяма саксия веднага след закупуването. Интересно е да знаете, че тези растения може да жевеят прикрепени на някоя суха декоративна клонка с изящна форма или даже на някоя дървесна кора и поставени да висят на високо. Затова обикновено в саксийката няма почвена смес, а само наситнени дървесни корички, защото субстратът трябва да е отцедлив, богат на въздух. Трудно е да го съставите сами, затова си закупете специалната почвена смес за орхидеи. След като растението прецъфти, засадете го в прозрачна саксия, с един номер по-голяма от старата. Ако има изсъхнали коренчета ги изрежете. Подредете кореновата система в саксията и постепанно запълвайте празнините. Уплътнявайте много внимателно, като си помагате с молив или подходяща пръчица.
Осигурете на растенията много светлина, но това не означава пряко слънчево огряване! Най-подходящо е югоизточно или югозападно изложение. През лятото в обедните часове дори може да се наложи да засенчвате. В никакъв случай не оставяйте дендробиума в северна стая!
Осигурявайте висока въздушна влажност, както в родината му. Най-подходяща през лятото е 60%, а през зимата може и по-ниска. Това ще достигнете, като пулверизирате листата с мека вода. Ако тя е варовита, първо я преварете и я използвайте за целта, когато изстине.
През пролетта и лятото поливайте всеки ден. Два пъти месечно може да потапяте саксията до ръба за около един час във вода. Когато растенията са прикрепени на клонка или кора, това е единственият начин за поливане. За да цъфтят растенията, след прецъфтяване трябва да изкарат задължителен период на почивка. Тогава изобщо не трябва да поливате.
По-трудно се поддържа температурният режим. Трябва да знаете, че по време на цъфтежа най-добре е температурата да не надвишава 20 градуса. След прецъфтявянето тя може да е и над 20 градуса. Винаги обаче през нощта температурата трябва да е с 4-5 градуса по-ниска отколкото през деня.
Обикновенно периодът на почивка обхваща част от есента и от зимата. Прекъснете този период, като започнете да поливате от рано напролет.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Чрез филизене се регулира силата на лозата

Някои работи в лозето са направо задължителни, други в зависимост от климатичните особености на района, формировката на отглеждане или подобряване качествата на гроздето се правят по желание. Филизене...

Сложете целината в топъл парник

Ако си засеете целина в началото на февруари в топъл парник, ще имате готов зеленчук през лятото – юли-август. Трябва да знаете, че семената никнат много бавно. За да се ускори поникването, може да ги...

Червеният пипер има много врагове

Няколко вида молци са изкушени от червения пипер. Молецът по сушените плодове, който напада също ядки, зърно, семена, хлебни изделия, сушени билки силно вреди на подправката. Дребната пеперуда е оцвет...

Настанете индришето на слънчево място

Индришето е многогодишно полухрастовидно растение, което на височина достига до 1,5 м. Стъблата са нежни, разклоняващи се, леко разкривени. Общият овал на листата е сърцевиден, но петурата им е силно ...

Начало