Хелиотропът (Heliotropium) е популярно растение, всеобщ любимец на градинските майстори, които често го използват за декориране на паркове и дворове. Наричат го още “черешов пай” заради изключително сладкия аромат на цветовете му, които се усеща много особено вечер.
Този ниско растящ храст е родом от Перу. Има широки яйцевидни до копиевидни листа в наситен тъмнозелен цвят. На височина растението достига до 50 см. Цъфти от май до септември с малки, но събрани в гъсти връхни китчици цветове. Те са оцветени в интензивно синьо-виолетово, а у някои сортове в белезникаво бяло, но всички с превъзходен аромат.
Хелиотропът изисква грижи и отглеждане сходни с тези на много популярните фуксии. Също, като на тях му е необходима богата на хранителни вещества почва, например смес от равни части глинеста, парникова и горска почва с добавка на пясък.
Важно за доброто развитие на хелиотропът е мястото, което сте му отредили. Той обича слънчеви или полусенчести участъци, добре защитени от вятър и силен дъжд. Поливането също е от значение – не понася преовлажняване, защото това води до бързото загниване на корените, а пък при засушаване листата губят декоративността си.
По време на цъфтежа трябва своевременно да се отстраняват прецъфтелите цветове с цел стимулиране появата на нови цветни пъпки.
Бледолилавите и сини цветове на хелиотропа са доста ефектна гледка, но за да й се насладите трябва да порявите търпение. Той расте доста бавно, освен това се нуждае и от укрепване на стбълото. Тогава вече наистина може да се похвалите с изящен и ароматен питомник.
Ранните оранжерийни домати се засаждат от края на септември. Почвата предварително трябва да се полее. След като изпръхне, се набраздява. Растенията се засаждат обикновено на разстояние 40-45 см едно ...
Засетият през април градински фасул още в началото на май достига онзи момент от развитието си, в който трябва да се окопае. Това първото окопаване. В южните райони и при по-топла пролет този момент н...
Зеленчуците са група култури, които се отличават с голямо видово и сортово разнообразие, имат различен по продължителност вегетационен период (от 50 до 150 дни), отглеждат се при 2 или 3 производства ...
Крастата по лозата се причинява от ериофидния акар Eriophyes vitij. Той е много дребен и не може да се види с просто око, а се разпознава по повредите, които причинява по листата. У нас е разпростране...