Много растения помагат на други в борбата им срещу редица болести и неприятели и служат като природни растителни защитници.
- Лайката, растяща около ствола на ябълката, я предпазва от ябълковия плодов червей. Тя защитава зелето от листогризещите гъсеници. Разхвърляна в помещения, където се съхраняват хранителни продукти, ги предпазва от патогенни организми.
- Магданозът, засят под лозите, ги предпазва от лозова филоксера.
- Рицинът отблъсква поповото прасе и къртицата и по този начин предпазва растенията.
- Със силната си миризма кориандърът отпъжда гризачите от дърветата, когато е засят в околостволовите им кръгове. Отрязаните му стъбла също могат да се използват при съхраняване на продуктите.
- Калината, отглеждана заедно с круши, сливи, ябълки, череши, ги предпазва от вредители допринасяйки по този начин за повишаване на добивността им.
- При съвместна сеитба на коноп с грах миризмата на конопа прогонва граховата листна въшка. Засят в ябълкова градина, конопът предпазва ябълките от неприятели, а засят сред картофен посев го предпазва от колорадски и майски бръмбър.
- Малините, виреещи близо до ябълки, ги предпазват от струпясване, а ябълките пък защитават малините от сивото гниене.
- Чубрицата не допуска листните въшки до фасула.
- Тагетесът, издавайки остра миризма, отпъжда листните въшки, гъсениците и ягодовите хоботници.
- Латинките, засяти около овощните дървета, ги предпазват от листните въшки.
- Целината пази зелето от гъсениците на бялата зелева пеперуда. Засята в съседство със зелето, тя пък не се разболява от ръжда.
- Босилекът защитава краставиците от мана.
- Лукът и чесънът, засяти в междуредията на ягодите, гонят голите охлюви и болестотворните гъби.
- Морковите пазят лука от луковата муха, а лукът ги предпазва от морковата муха.
Някои работи в лозето са направо задължителни, други в зависимост от климатичните особености на района, формировката на отглеждане или подобряване качествата на гроздето се правят по желание. Филизене...
Ранният алабаш, който се засели през есента, се разсажда в края на март, след като са преминали трайните застудявания. Преди да разсадите зеленчука, трябва да го закалите. Внимавайте обаче да не го пр...
В началото на май се пристъпва към закаляване на разсада на патладжаните, т. е. те се "привикват" към външния въздух. Когато температурата се повиши над 15 градуса, растенията се изнасят на открито и ...
Тази болест, къдравост по прасковата, е разпространена из цялата страна. Най-вече страдат дръвчетата в по-хладните и влажните райони. Нищо обаче не гарантира сигурността на прасковите и по другите мес...