Градина » Какво представлява мостовото присаждане

 Какво представлява мостовото присаждане

Мостово присаждане се прилага при наличието на т. нар. мразобойни петна. Те се получават от резките температурни колебания в края на зимата. При силно нагряване на стъблото през деня се активизира сокодвижението и при рязко застудяване през нощта се получава замръзване и отлепване на кората от дървесината. Отделената кора изсъхва, напуква се и се образуват тези петна. Това много често се наблюдава при черешата, засадена на южни склонове. При лекуването на тези рани изсъхналата кора трябва добре да се почисти до здрава тъкан.
Нанесените рани са различни по големина и дълбочина. Когато при по-дебела кора са по-плитки и не е засегнато ликото, което се намира между кората и дървесината, зарастването е по-бързо и в повечето случаи не е нужно да се вземат специални мерки. По-опасни са по-големите рани, особено когато обхващат цялата окръжност на стъблото. При тях се прекъсва пътят на асимилатите към корените, в резултат на което дърветата най-често загиват. В този случай е необходимо да се извърши мостово присаждане.

Как се извършва

Най-напред се почиства мъртвата и повредена кора до здрава тъкан. След това през 5-7 см над и под почистената кора се изрязват ивици от кората с дължина около 5-7 см. От така изрязаните ивици се оставят около 1,5-2 см, а останалата част се премахва. Оставената част от кората служи като капаче, което ляга върху поставените резници, след като се присадят.
Мостовото присаждане се извършва през пролетта, след настъпване на сокодвижението, като се използват резници от същия овощен вид, събрани през зимата и запазени в пълен покой до момента на присаждането. Върху долния и горния край на резниците се правят коси отрези с дължина около 5-7 см. Резниците трябва да са малко по-дълги от двата срещуположни отреза на кората върху дръвчетата. При поставянето те се огъват леко във вид на дъга, за да легнат по-плътно върху дървесината. Краищата на резниците се поставят под оставените капачета от кора и се закрепват с тънки пирончета с по-широка главичка. Почистената рана и особено мястото, където резниците влизат под кората, се покриват с овощарска замазка. При по-тънки дръвчета резниците могат да се поставят и без изрязване на ивици кора, като се направи нарез на кората и резника, се пъхне под нея и след това се привърже, подобно на присаждането под кора, след което се замазва с овощарска замазка. Ако върху присадените резници прораснат филизите се премахват. Някои автори препоръчват мостовото присаждане да се бинтова с някакъв материал, но не и найлон.

Използвайте леторастите около раните

Много често в долната част на раните израстват леторасти, които могат да се използват за едностранно мостово присаждане. Върхът на тези леторасти се изрязва косо на дължина около 3-5 см и се пъха под кората в горната част на раната, като се прикрепва с гвоздейчета или се привързва и се замазва с овощарска замазка.
Зарастването на раните, когато не е извършено мостово присаждане, може да се подпомогне, като се почистят до здрава кора и се замажат с овощарска замазка. Добри резултати се получават и ако раните се замажат със смес от пресен говежди тор и почва, в съотношение 1:1. Във всички случаи раните трябва да се бинтоват с памучни или други материали (но не и найлон), като обвивката се премахва чак в началото на следващата вегетация.
При мостовото присаждане, а и при по-големите наранявания, през първата вегетация трябва да се премахнат цветовете, тъй като плодовете изтощават растението и това затруднява зарастването на раните.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Оберете ремонтантните малини

Беритбата на плодовете от ремонтантните малинови сортове (Люлин и Херитидж) обикновено започва към 15-20 август, в по-топлите или по-прохладните райони –около една седмица по-рано или по-късно. Растен...

Лекуваме болните цветя с билки

Настойка от глухарче Прилага се при наличие на листни въшки и акари по цветята и лимона. Използват се цели растения или корени ситно нарязани, 20 грама сухи или 40 грама свежи се заливат с 1 литъ...

Защо се прави прищипване на лозите

Прищипването е мероприятие, с което се цели да се намали изресяването и да се регулира растежът на отделните леторасти. С отнемането на върха се прекратява за известно време растежа на летораста и се ...

Боровинките се нуждаят от мулчиране

Едно от най-важните неща за американската боровинка през летните месеци е да мулчирате околостъблената чашка с почистен угнил боров тор (от борови иглички), дебелината на покривния пласт да е десетина...

Начало