Градина » Как да разпознаем болната фиданка

 Как да разпознаем болната фиданка

Когато купувате фиданка или посадъчен материал за плодни храсти, много внимавайте да не внесете болести в двора си. Защото след това унищожаването на заразите става много трудно, дори невъзможно.

Яркокафявата кора е лош сигнал

За ябълката, крушата, вишната и сливата е най-опасно, ако забележите повреди по кореновата шийка или над нея. Болната кора е с яркокафяв или тъмнокафяв цвят. Здравата трябва да е зелено-кафява или зелено-сива. Повредите могат да засегнат и дървесината, а това вече ще предизвика изсъхване на фиданката.
Обърнете внимание дали няма следи от неприятели - галообразуващ акар например, който зимува под люспите на сформираните пъпки. Ако крушовата фиданка има листа, огледайте ги дали няма тъмнокафяви или черни удебелявания покрай жилките им. Деформираните, завитите, понякога удебелени листа на облепихата са сигнал за облепиховия галов акар.
Растенията трябва да се огледат за бактериален рак, той поразява кореновата система на овощните и ягодоплодните култури. В този случай по корените се образуват гали. Особено опасно е развитието на едри гали върху кореновата шийка. Сухото време засилва симптомите на рака по корените, може да предизвика увяхване и загиване на растенията.

Тънките корени на малината говорят за опасни бактерии

Малиновата галица е много опасна. Ларвите на насекомото зимуват в издутини върху леторастите. Понякога върху стъблата на малината се забелязват големи некротични петна или разпукване на кората. Тези симптоми са предизвикани от дидимела (петната са пурпурни) или от антракноза.
Не трябва да се използва посадъчен материал със слаба коренова система и частично почернели корени, това е признак за кореново гниене. Ако растенията имат няколко тънки стъбла, това може да е сигнал за опасно микоплазмено заболяване. Например от цвят може да израсте летораст.
Удебеляването в основата на стъблото и образуването на много тънки коренчета са типични за бактериалното заболяване "космат корен".
Понякога се срещат удебелявания или тумори в областта на кореновата шийка или малко по-нагоре. Тези симптоми са типични за рака по стъблото.

Дребнолистието при касиса не се лекува

С посадъчния материал може да се пренесе дребнолистието. При това заболяване листата силно издребняват и се нагърчват. Цветовете стават като розичка. Да се излекува това заболяване не е възможно. Затова болните храсти се унищожават.
Вирусът се пренася от пъпковия акар, а борбата с него е много трудна. Повредите, нанесени от акара, се забелязват - засъхнали едри пъпки върху двегодишните леторасти или в основата на храста.
Почернялата сърцевина на леторастите и увехналите клонки говорят за нападение от касисовата стъкленица или стъблената галица. Трябва да се махнат повредените клонки заедно със зимуващите в тях неприятели. По касиса се срещат още два вида галици. Едните засягат листата, а другите летораслите. И двата вида галици могат да се внесат в участъка с посадъчния материал.
Галиците предизвикват завиване на горните листа и деформация на по-долните. През топлата есен в завитите листа могат да се видят оранжеви ларвички. Тези неприятели също проникват в участъка заедно. Затова предпазно трябва да се измиват корените на растенията. Това е мярка и срещу малиновата галица.
Оглеждайте кората на посадъчния материал. Има ли дребни запетае-видни или едри (до 0,5 см) кръгли тъмнокафяви щитчета, не бива да засаждате тези растения, защото имат щитоносни въшки.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Антуриумът се нуждае от топлина и влага

Антуриумът е едно от най-интересните и красиви растения в стаята. Впечатляващи са цветовете му. Впрочем истинските му цветове са дребни, жълти, наподобяващи свещички. Това, което буди възхищение, е пр...

Защо кората на овошките се пука?

С нарастването на ствола на овощните дървета при много от тях кората се напуква. Това е неизбежно. Напуканата кора е убежище на много неприятели. Там те запазват зимните си форми и напролет се разпрос...

Кога да оберете ябълките в градината

Повечето от ябълковите сортове достигат беритбената зрялост в различно време през септември. Стават годни за консумация след известен период на съхранение. За нормалното доузряване е необходимо плодов...

Побързайте да разсадите доматите

Краят на март - началото на април е крайният срок за разсаждане на доматите. Оформете кавали на разстояние 80 - 90 см между тях . Високостъблените сортове ще засадите на 35 - 40 см между растенията. ...

Начало