Градина » Къде зимуват водните лилии?

 Къде зимуват водните лилии?

Ледената коричка на повърхността на водата е сигнал, че и най-студоустойчивите растения от водната градина трябва да се прибират. Тяхното място вече не е на балкона или в изкуствения водоем, а трябва да им се осигурят зимни квартири.
Все още малцина имат в градините си водоеми, но вече не е проблем да се направи на балкона миниезеро. Ако сте се радвали през това лято на прекрасните водни лилии и друга подобна растителност, време да ги приберете на топло. Отглежданите по този начин растения са дотатъчно „подвижни" и могат да се поставят на най-удобното място.
Растенията в контейнери може да поставите в съд с вода или в сандък или торба, които се посипват с влажен торф. Така може да съхраните растения, чийто коренища загиват при отрицателни температури - сърцевидна хаутиния и спартината. Тези условия са подходящи също така за всички растения, които обикновено зимуват във водоемите под нивото на замръзване.
Друг начин, по който може да запазите водните си растения, е като използвате пластмасов бидон, който е закопан в градината. Той трябва да е разположен поне на 1 м дълбочина. Целият му обем се запълва с вода. Така може да се съхранят именно водните лилии и всички други растения, които оцеляват, ако са разположени под нивото на замръзване на водата.
Преди да изберете място за зимуване на водните си лилии, трябва да ги подготвите за зимуването. Предварително растението се почиства от листата, цветовете и пъпките, които достигат повърхността на водата. Младите листа, които все още са свити, и пъпките, които са по-малки от 15 см, се оставят.
Тропическите лилии могат да презимуват в зимна градина или в домашните аквариуми с топла вода и допълнително осветление.

Нашият съвет

Растенията от водната градина се прибират за “зимен сън” колкото може по-късно, когато започнат големите студове. Те се изнасят навън много рано напролет. Това обаче не важи за тропическите видове, с които може да сте се снабдили, а за видовете, които се срещат по нашите ширини в естествена среда.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Тревният чим – защо се използва?

Тревният чим има редица предимства, които го правят толкова атрактивен и предпочитан при избора на метод за затревяване и създаване на тревен килим. Тези предимства са: • незабавен резултат в изключ...

Засадете си и малко резене

Наричат го още аптекарски копър, влашки копър, мореч. Растението прилича на копъра, но и съществено се отличава от него. Копърът е едногодишен, с къси листни влагалища, а резенето е многогодишно или д...

Подрязване и грижи за зокума

Възрастните зокуми (Nerium L - олеандър) добре понасят резитбата. Обикновено това се прави на 3 години, през ранна пролет. Резитбата стимулира образуването на нови клонки, особено в ниската част на ра...

Сапунен разтвор срещу листните въшки

Ако листни въшки нападнат растенията ви, не пръскайте с препарат, а със сапунен разтвор – около 10 г сапун за 1 л вода. Сапунът се размива добре във водата, разтворът се прецежда, за да не останат час...

Начало