Градина » Напълнете оранжериите със салата

 Напълнете оранжериите със салата

Сега, през есента, салатата идва като предкултура в пластмасовата оранжерия. Растението обича умерените температури, студоустойчиво е и се развива бързо при условията на по-късия есенен ден. Може да използвате сортове маруля, главеста салата и листна салата. Марулята Жълта красавица не само издържа на ниски температури и за кратко формира богата листна маса. Подхождат и сортовете от тип Черна маруля, а от главестата салата - от типа Зимна маслена глава, Нансен, Атракцион, които също понасят понижение на температурите. От листната салата се предпочитат сортове от типа на Софийска къдрава.
За да отгледате в полиетиленовата оранжерия пресни салати за месец март, трябва да ги засеете още през октомври на открита леха, на няколко пъти, през 7-10 дни. Лехата да е на заветно и слънчево място. Напоява се, ако е суха. Наторява се с угнил оборски тор, прекопава се и се подравнява с греблото. На 1 кв. м се засяват 1-1,5 г семена, а за да се отгледа гъст разсад за 100 кв. м оранжерийна площ, са достатъчни около 2 кв.м. с расад. Когато той се скубе и подбира, по-голяма или по-малка част от него отпада.
Семената се зариват плитко с влажна торово-почвена смес. Притъпква се леко с дъска и докато се появат първите кълнове, може да се покрие с полиетиленово фолио или с хартия. За да поникнат, семената имат нужда от постоянна почвена влажност, внимателно се полива с лейка. Когато разсадът образува 4-5 листа, приблизително след 35-40 дни от поникването, може да се разсажда.
Оранжерийната площ, почистена от остатъците на предшестваща култура, се напоява, ако е с постоянно покритие. При сезонно покритие най-вероятно е почвата да е влажна от дъждовете. Наторява се така, както изисква основната култура през следната пролет, например: домати или краставици. Прекопава се на дълбочина 25-28 см, буците се разбиват с мотиката и греблото, после се подравнява. Правят се лехи с ширина 100-120 см, с 50-сантиметрови пътеки между тях. Повърхността се маркира на 20-25 см между редовете и на 20 см в тях.
Един ден преди разсаждането се полива, за да се скубе по-лесно. Разсажда се плитко, на дълбочина, на която разсадът е бил в лехата, без да се зарива с почва вегетационният връх. Растенията се поливат внимателно, но с достатъчно вода. След няколко дни, ако има нужда, се преполива. Когато стръковете се прихванат и започнат да растат, плитко се окопава и едновременно се подхранва с азотен тор - не повече от 1-1,5 кг амониева селитра на 100 кв. м. Прекомерното подхранване не е за препоръчване.
Към края на октомври оранжерията се покрива с полиетиленово платно, ако то е било свалено. През слънчеви дни температурите се поддържат 16-17 градуса, през облачни -13-14 градуса. Трябва да се осигуряват и умерена почвена влажност, както и два-три пъти да се раз-рохка почвата.

Ранните се разсаждат сега

Ако сте засели салатите по-рано - през август или в първите дни на септември, сега е време за разсаждане. Ще прибирате продукция през по-късна есен - края на ноември и първата половина на декември.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Настанете краставиците в топлия парник

Краставиците, засети в парници в края на януари, сега са образували 3-4 същински листа. Време е за разсаждането им. За тази цел парникът се зарежда със затоплен оборски тор на дебелина 0,5 м. Насипва...

Криптантусът има нужда от топлина

Сред бромелиевите криптантусите (Cryptanthus) са видът с най-разнообразна окраска на листата. Широките, приличащи на звезди, розетки от вълнисти по края листа едва ли могат да се сбъркат с друго расте...

Засейте сега семената на кобеята

Любителите цветари трябва да знаят, че успехите в цветарството се осъществяват при строго спазване на всички условия за добро развитие на растенията. Едно от тях е навременното засяване на семената. ...

Станете селeкционери на цветя

В природни условия опрашването на растенията се прави от насекомите, които прелитат от цвят на цвят. Резултатът от такова опрашване зависи от случая. Ако се опрашват специално отбрани растения, може д...

Начало