Фрезията е красивоцъфтящо растение с ароматни цветове. Височината й е от 30 до 60 см. Цветовете са с диаметър до 6 см, с най-разнообразна окраска: бяла, жълта, розова, червена, оранжева, лилава, виолетова и др.
Тя е топлолюбиво растение и благодарение на силния си, нежен, елегантен аромат, цветовете на фрезията се използват в парфюмерията и козметиката.
Цветоносите се съхраняват по-дълго време в срязан вид, а благоухаещите цветове изглеждат красиво в букети.
Цветарите отглеждат фрезията навън, а също така и като декоративно растение в стаята.
При отглеждане на фрезията в дома, цъфтежът им е от края на зимата и самото начало на пролетта, когато няма много ухаещи растения. Навън те цъфтят през лятото.
Луковиците на фрезията се засаждат през октомври в саксии. Дълбочината на засаждане зависи от размера на луковиците, обикновено те се слагат на дълбочина 5-7 см. След засаждане поливате умерено. Използвайте саксии с обем един литър и рохкава, плодородна почва. Задължително сложете на дъното дренаж.
При стайна температура кълновете се появат обикновено след 2 седмици, растат много бързо. Можете да поставите фрезията на остъклен неотопляем балкон. Когато температурата падне под 3 градуса, приберете растението в стаята. Не е нужно допълнително осветяване, ако саксията е поставена на перваза на прозореца.
Тъй като стеблата на младите растения са чупливи, а дълги, то трябва да поставите опори, към които да привържете цветните дръжки.
В стайни условия цветоносите на фрезията се появат през януари.
След като прецъфтят стайните фрезии и изсъхне надземната им част, трябва да изрежете растенията над повърхността на почвата. Изкопаните луковици се просушават и оставят за съхранение в полиетиленов съд, където те се съхраняват при стайна температура до есента. След това цикълът на саксийно отглеждане се повтаря.
Големите майчини луковици на фрезията за периода на растеж дават от 2 до 8 луковички-детки, които са подходящи за вегетативно размножаване и по-нататъшно отглеждане в стайни условия.
Махалебката, песъкиня дива череша (Prunus mahaleb L.) е едър храст или дърво от сем. Розоцветни. Разпространена е в Централна, Източна и Югозападна Европа, Кавказ, Средиземноморието, Югозападна Азия. ...
Пълзящите къпини се размножават чрез вкореняване на върховете на едногодишни леторасти. В началото на август къпиновите стъбла са вече достатъчно израсли и върховете им могат да се вкореняват. Определ...
Ако имате намерение да направите голямо насаждение от културна къпина, на която хубавото е, че няма бодли, естествено е да потърсите посадъчен материал от разсадник. За любителски нужди обаче можете д...
Септември е нaй-подходящото време за засаждане на ягодите. До настъпването на студовете младите растения пускат дълбоки корени и устояват успешно на ниските зимни температури. Голяма част от корените ...