Градина » Бор (пинус)

 Бор (пинус)
Pinus

Боровете се срещат често в селските местности, а в парковете и горите ще видите шотландския бор (единственото голямо британско иглолистно), корсиканския бор, австрийския бор и т.н. Отначало те са конусовидни или овални, но когато пораснат, стават плосковърхи и раздърпани. Видът е твърде голям за средна по размери градина, но има бавнорастящи сортове и джуджета. Боровете не са толкова популярни, колкото кипарисите, хвойните и смърчовете. Изберете шотландски или планински борове джуджета и не забравяйте, че не понасят сянка и замърсен въздух.

РАЗНООБРАЗИЕ:

P. mugo Gnom

Джудже:
Височина след 10 г. 60 см
Отличен сорт на планинския бор, който образува сферична и компактна корона, подходяща за алпинеума. Тъмнозелените иглолиста са разположени в чифт. Расте във всякаква почва, дори варовита.

P. nigra

Високо:
Височина след 10 г. 3 м
Добър избор за голяма градина, където е необходим висок екземпляр. Австрийският бор е с тъмнозелени иглолиста и „спира" ветровете в морските области. Hornibrookiana е бавнорастящо джудже.

P. strobus Nana

Джудже:
Височина след 10 г. 60 см
Това е популярната разновидност джудже на бора Weymouth. Разпростиращо се растение, което достига максимална височина около 1,8 м. Забележителна е баграта на листата му - сребристо синьозелени.

P. sylvestris

Високо:
Височина след 10 г. 3,6 м
Достига над 24 м височина. Лесно ще го разпознаете по червеникавата кора и извитите иглички. Сивозелените иглички са по двойки.

P. sylvestris Beuvronensis

Джудже:
Височина след 10 г. 60 см
Разновидност на шотландския бор, която се разпростира два пъти колкото височината си. Компактно дърво с много клони, препоръчва се за алпинеум.

P. wallichiana

Високо:
Височина след 10 г. 3 м
Хималайският бор е един от най-красивите. Запазва долните си клони, а младите иглолиста са синьозелени. Често в каталозите се вписва като P. griffithii, но правилното е P. excelsa.

Автор: Любен Василев

Представяме Ви:

Как се торят ябълките

Нуждите на овощните растения от хранителни вещества са различни не само за отделните видове и сортове, но и в зависимост от възрастта, гъстотата на засаждане, начина на поддържане на почвената повърхн...

Окосете ягодите, за да родят повече догодина

След като оберете ягодите, има какво да правите в тях. Първо трябва да окосите листата и да премахнете ластуните, да подхраните, полеете и окопаете лехите. Докъм средата на юли е желателно да окосит...

ПРЪЧКОСВАНЕТО – лесен начин за борба с плевелите

През този период на годината се сее разсадът за основните зеленчукови култури. Някои стопани вече са заредили парниците. Преди основната култура обаче поникват плевелите. Поради това, че поникването и...

Как да се спасим от черното краче?

Сега е времето, когато стопаните подготвят разсад за градината. Много често обаче той загива от коварна болест. Стъблото на поразените растения потъмнява около почвата и стръковете полягат. Описан...

Начало