Градина » Изберете подходяща почва за стайните цветя

 Изберете подходяща почва за стайните цветя

Кореновата система на саксийните цветя се развива в малък обем почва, поради което тя трябва да е обогатена с хранителни вещества. Освен това саксийните цветя имат по-големи изисквания към почвата, отколкото отглежданите на открито. По-важни видове пръст и смеси са следните: чимова пръст, листовка, торфена пръст, парникова пръст, градинска пръст, борови кори, перлит, речен пясък и счукани въглища.
Чимовката има голямо количество растителни остатъци, порьозна е и има значителен запас от хранителни вещества. Най-доброкачествена чимова пръст се получава от стари пасища и ливади. През лятото чимовете се изрязват с права лопата с дебелина 10-12 см. Нарязаните чимове се нареждат с растителността надолу на купове, за да се ускори разлагането на тревата. През лятото чимовете се прехвърлят няколко пъти, при което се поливат. През зимата тревата се разлага и пръстта става годна за употреба.
Листовката (листната почва) е лека, рохкава, достатъчно хранителна и се получава при изгниването на листата на иглолистни и широколистни дървета. Листовката в смес с чимовата пръст е подходяща за отглеждане на повечето саксийни цветя. Най-добра е буковата.
Торфената почва също е лека, рохкава и влагоемна. Тя се използва за подобряване качествата на другите видове пръст.
Градинската пръст се взема от площи, на които са отглеждани градински растения, торени периодично с органични и минерални торове.
Дървесната смес за почви се получава от изгнили дървесни стъбла, пънове, съчки, дървени стърготини и изгнилата вътрешност на хралупите на стари дървета.
Боровите кори са отпадъчен материал от дърводобивната промишленост. Когато се използват ситните фракции, може да влязат в състава на почвени смеси за отглеждане на саксийни цветя. Употребяват се също така за мулчиране на почвата.
Перлитът представлява бели шуплести гранули. В цветарството се използва като съставка на почвените смеси, за вкореняване и при подобряване на физичните свойства на тежките почви.
Речният пясък има значение при приготвянето на почвените смеси, тъй като ги прави по-рохкави.
Дървените въглища се прибавят в малки количества към почвените смеси, за да абсорбират излишната влага, а при недостиг на влага да я отдават.
каре

Универсална рецепта

Най-често при засяване на семена от цветя се използва смес от 50% чимовка, 40% торфена почва или листовка, 6-7% речен пясък и 3-4% дървесна пепел.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Колко дълго живеят овошките

При всяко живо същество, включително и при човека, продължителността на живота е свързана преди всичко с биологическите особености на вида. Невинаги обаче животът продължава според наследствените зало...

Пролетно торене на овошките

Възможностите на овощарите да подпомогнат пролетното развитие на овощните растения, са свързани единствено с хранителния и водния режим. Ранното пролетно подхранване с азотни торове е едно от неотложн...

Кога се прилагат маслени препарати

Маслата са известни доста отдавна като средство за растителна защита. Те могат да се използват за самостоятелно пръскане или като разтворители на химически вещества с инсектицидно, фунгицидно или херб...

И сега може да засадите зюмбюли и лалета

Ако не сте успели по някаква причина да засадите купените луковици на лалета, нарциси и зюмбюли, то не е задължително да ги изхвърляте. Ако обаче не можете и да ги съхраните до пролетта, можете да се ...

Начало