Градина » Засейте репички преди доматите

 Засейте репички преди доматите

Репичките имат много къс вегетационен период, стават готови само за 30-35 дни. Затова се отглеждат най-често преди или след основната култура. Възможно е да се засеят през първата половина на февруари или в началото на март. Много е подходящо да се сложат преди ранните домати.
За червените кореноплодчета подходящи са структурните рохкави, влагоемни почви. Добри резултати се получават и при отглеждането им на по-леки песъчливи почви. Тежките глинести не са подходящи, там репичките стават груби и лютиви.
Преди да се обработи почвата, се внасят фосфорни и калиеви торове. После се изорава или обръща на дълбочина 22-25 см при почви с по-лек механичен състав и 25-27 см при по-тежките.
Когато преди основната обработка са внесени фосфорни и калиеви торове, предвидени за доматите, допълнителни количества за репичките не бива да се дават.
На малки площи се правят лехи, широки около метър и с произволна дължина, разстоянието между тях е 50 см.
Препоръчваме ви някои от най-често използваните сортове: Сакса 2; Софийски превъзходни, Червени с бели опашки, Едри червени, Любими и Бисер.
Непосредствено преди сеитбата се тори с амониева селитра - дозата е 60 до 80 г на 10 кв. м. Ако това е пропуснато, може да се подхрани с азотен тор, когато е оформен първият лист.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Запознайте се с Обедното цвете

Това са едни от любимите едногодишни цветя, които в последните години масово се отглеждат в Европа. По природа са сукулентни и произхождат от Капска област на Южна Африка. Родът е много голям, и включ...

Боровинки в дворната градина

През последните години интересът към боровинката нарастна, защото плодовете и са богати на въглехидрати, органични киселини (лимонена и ябълчна) и пектинови вещества. Значителни са количествата на ви...

Не претоварвайте овошките с плод

Не бързайте да се радвате, ако овощните дръвчета са отрупани с плод. В този случай плодовете остават дребни, с лошо качество и дърветата залагат много малко плодни пъпки за следващата година, а поняко...

Има ли спасение от галовите нематоди?

У нас в оранжериите, парниците и на открито се срещат няколко вида опасни коренови нематоди, познати под името “галови нематоди”. Това са микроскопични червейчета, които не могат да се видят с просто...

Начало