Градина » Засейте репички преди доматите

 Засейте репички преди доматите

Репичките имат много къс вегетационен период, стават готови само за 30-35 дни. Затова се отглеждат най-често преди или след основната култура. Възможно е да се засеят през първата половина на февруари или в началото на март. Много е подходящо да се сложат преди ранните домати.
За червените кореноплодчета подходящи са структурните рохкави, влагоемни почви. Добри резултати се получават и при отглеждането им на по-леки песъчливи почви. Тежките глинести не са подходящи, там репичките стават груби и лютиви.
Преди да се обработи почвата, се внасят фосфорни и калиеви торове. После се изорава или обръща на дълбочина 22-25 см при почви с по-лек механичен състав и 25-27 см при по-тежките.
Когато преди основната обработка са внесени фосфорни и калиеви торове, предвидени за доматите, допълнителни количества за репичките не бива да се дават.
На малки площи се правят лехи, широки около метър и с произволна дължина, разстоянието между тях е 50 см.
Препоръчваме ви някои от най-често използваните сортове: Сакса 2; Софийски превъзходни, Червени с бели опашки, Едри червени, Любими и Бисер.
Непосредствено преди сеитбата се тори с амониева селитра - дозата е 60 до 80 г на 10 кв. м. Ако това е пропуснато, може да се подхрани с азотен тор, когато е оформен първият лист.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Настанете Дебелата Мара на слънчево място

Седумът, който произхожда от Китай и Япония, е познат у нас с името Дебела Мара. Месестите му стъбла достигат 55-60 см височина. Разклоняват се и оформят пищна туфа. По цялата им дължина срещуположно ...

Зимни грижи за лимоните

Много хора отглеждат различни видове цитрусови култури в домовете си. Затова зимните грижи трябва да бъдат квалифицирани и навреме. Трябва да имате предвид, че цитрусовите растения се нуждаят от висок...

Запознайте се с розовата ябълка

Розовата ябълка (Syzygium jambos, Eugenia jambos, Jambosa jambos) с нищо не напомня ябълката, нито по формата на дървото, нито по формата на своите плодове. Тя идва от Източна Индия. Дървото на розова...

Бито мляко срещу краставичната мозайка

Обикновенната краставична мозайка е вирусна болест, която напада растенията във всяка възраст. Признаците се появяват по младите листа, те са по дребни, грапави, мозаечно прошарени, завити по перифери...

Начало