Градина » Юлски грижи за овошките

 Юлски грижи за овошките

Подхранването на семковите и костилкови овощни дървета през юли стимулира развитието на цветни пъпки през следващата година. Разпръсквайте тора в зоната на периферията на короната и извън нея. Добре е да накопаете, а ако почвата е суха и да полеете. От торенето през юли имат полза и плодовете, които наедряват в този период.
Ако се налага да отрежете клон от орехово дърво, най-добре да направите това през юли. Раната обработете с остър нож и намажете с овощарски мехлем. През този месец подпрете отрупаните с плодове клони, за да ги предпазите от счупване.
През летните месеци зреят много плодове. Те обаче не са много трайни. За да ги запазите в добро състояние възможно по-дълго време, трябва да ги берете през хладните часове на денонощието, да не ги излагате на слънце, докато са на полето и да ги транспортирате бързо до мястото за съхранение.
Не бързайте да берете предсрочно през юли праскови, защото ще пострадат вкусът и ароматът им. Оберете ги от дървото, едва когато добият характерния за сорта си цвят. При брането на сливите имайте предвид, че дървесината им е много чуплива.
При пръскане с растителна защитни препарати на овощни дръвчета с подкултура от зеленчуци спазвайте условията за тяхното прилагане. Те са вредни за човешкото здраве и не бива да попадат върху зеленчуковите растения и най-вече върху тези, които са готови за бране. Ако под дърветата има ягоди, които още плододават, покрийте ги с полиетиленово фолио или друг материал преди пръскането.
Поливане на малините при засушаване ще се отрази много благоприятно върху добивите и качеството на плодовете. Това е времето на интензивен растеж на нови издънки, наедряване на плодовете и подготовка на растението за следващата реколта.
Втората половина на юли е времето, когато се прибират плодовете на касиса. Берат се заедно с дръжките, когато кожицата им стане лъскава и вкусът им приятно кисел.
Защитата на овощните дървета продължава и през месец юли. Срещу плодовите червей и гъсениците, които се хранят с листата на овошките използвайте инсектициди. Срещу ръждите и червените листни петна по сливите пръскайте с фунгициди.
След обирането на малините отрежете плододавалите издънки, изнесете ги извън насаждението и ги изгорете. При отрязването не оставяйте пънчета над почвата. Отстранете и слабите пръчки, а едногодишните проредете. Най-добър добив от малини може да получите през следващата година, ако на един линеен метър оставите около 10 млади издънки.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Приберете летния чесън

Летният чесън, чиито луковици се съхраняват през зимата чак до пролетта, става готов за прибиране някъде през първата половина на юли. Вие не се ръководете от календарни срокове, защото може да се слу...

Петунии от собствен разсад

Оглеждането на разсад петунии не е задача с повишена трудност. Все пак който не го е правил, трябва да има предвид някои неща. А и много, които отглеждат разсади за своята цветна градина, допускат гре...

Полейте черешата след като я засадите

Ако сте си купили черешови фиданки, вече е време да ги засадите. В ямките, които сте изкопали за тях, трябва да сложите по 10 кг угнил оборски тор, 100 г суперфосфат и 60 г калиев сулфат, добре смесен...

Опасна гъба боядисва клоните в червено

Ако клонките на дръвчетата във вашата градина почервеняват, а след това изсъхват, те най-вероятно са нападнати от гъбична болест, която се нарича цитоспороза. Най-често такива повреди се наблюдават пр...

Начало