Градина » Растителна защита с природни средства

 Растителна защита с природни средства

Известни са десетки растителни видове, чиито екстракти, отвари, настойки, масла, коренови отделяния и други притежават инсектицидни,акарицидни, нематоцидни, фунгицидни и бактерицидни свойства. Употребата на тези естествени природни продукти за растителна защита има големи предимства и намират широк прием в интегрираното и най-вече в екологичното земеделие.

Тагетес

Добро действие срещу подвижните форми на галовата нематода имат ситно нарязани сухи растения, внесени в почвата в доза 15 г/кв.м.
Нематоцидното действие на тагетеса може да се използва, като се засади в началото на месеца или в междуредията на ягоди или други култури, нападнати от нематоди. За постигане на ефект е необходимо тагетесът да престои на постоянно място не по-малко от 3 месеца.

Пръчковидна млечка

Използва се в борбата с гъсениците по бобови, зеленчукови и овощни култури. Употребяват се процъфтели растения, Отварата се приготвя, като се нарежат ситно около 3 кг свежи листа и стъбла и се варят 150 минути в 3 л вода. Тя се прецежда, долива се до 8 л вода и се прибавят 5-6 мл течен сапун. Необходимо е отварата да се приготвя внимателно, тъй като е отровна за хората. Разгражда се в растенията бързо за 4-5 дни. Затова би трябвало да се пръска неколкократно през 7 дни.

Чесън

Помага за унищожаването нз листни въшки, трипс и акари по ябълката, ягодата и други култури. Обелват се скилидите на 3-4 глави чесън, нарязват се ситно и се счукват. Смесват се с 9-10 л вода с температура 20-25°С. Оставят се да престоят 6-7 часа. Прецеждат се и се добавят 6-7 мл течен сапун. Разтворът е готов за работа. Използва се неколкократно през 6-7 дни.

Чемерика

Използва се за борба с ябълковия плодов червей, гъсеници, лъжегъсеници, листни въшки, малинов бръмбар, ягодов хоботник, люцернов листояд и др. Прилагат се надземните части, събрани през вегетацията и корените, добити през есента. Растенията след смилане могат да се използват за напрашване на нападнати култури. Биха могли да се използват сурови растения /1 кг/, полусухи /500 г/, сухи /250 г/ или 100 г корени. Заливат се с 10 л вода и се оставят да престоят за 48 часа. Отварата се приготвя от същите количества растителни материали, като се залива с 10 л хладка вода. Оставя се да кисне за 3-4 часа, след което се вари 30 минути.
Водно-спиртен екстракт от чемерика е ефективен срещу мишки и плъхове. Приготвя се, като една част растителна суровина се залива с 1 до 5 части спиртно-водна смес /равни количества вода и спирт/. В този разтвор се накисва зърно от пшеница за 4-5 денонощия и се залага като примамка до входовете на гризачите. Разтворът и примамките не трябва да се пипат с ръце.

Лют пипер

Срещу голи охлюви, листни въшки, листни бълхи, трипс, гъсеници, акари, плодови червеи и други се използват лютиви сортове пипер. 500 г свежи или 250 г изсушени чушки се нарязват и варят 1 час в 5 л вода. След варенето продължават да киснат още 2 денонощия в добре затворен стъклен или емайлиран съд. Размекнатите чушки се намачкват добре, изтискват се и отварата се прецежда. Концентратът се налива в тъмна бутилка и се поставя на хладно и тъмно място. Цветните култури се пръскат с 125 мл от концентрата, разреден с 10 л вода и смесен с 10 мл течен салун.

Хвощ

Приготвя се отвара - 200 г суха маса се заливат със 7 л вода. Сместа се вари около 30 минути. Към нея се прибавя 1-2% разтвор от водно стъкло. Разрежда се с вода 1:5. Третират се овощните дървета преди разпукване на пъпките. Прилага се за борба срещу струпясвзне по овощните, кафяво гниене, брашнеста мана, ръжда и други.
Може да се приложи двукратно през 6-7 дни преди цъфтежа срещу къдравост по прасковата и по време на вегетацията - срещу бактериози по доматите.

Вратига

Растението има отблъскващо действие срещу колорадския бръмбар и ябълковия плодов червей. Засажда се в междуредията на картофите и около ябълковите дървета.
По време на цъфтежа през лятото се събират надземните части. Изсушават се за няколко дни на сянка. Надробяват се на ситно 30 г суха маса или 300 г свежа. Заливат се с 8-10 л хладка вода за 60 минути. Смесва се с чай от хвощ (рецепта 10). Прецежда се, добавят се 5-6 мл течен сапун за пo-добър ефект. Пръскат се зеленчукови и овощни култури срещу листни въшки, и подвижни форми на акари.
През невегетзционният период може да се използва неразреден разтвор срещу листни оси, зимни форми на акари и други.
Разреден разтвор в съотношение 1:2 се прилага срещу ръжда и обикновена мана по зеленчуковите култури.
Срещу бактериози по доматите се разрежда с вода в съотношение 1:1,5.

Кромид лук

Лукът може да се приложи като репелент. Неговата миризма действа отблъскващо на птиците, нападащи ягодите и плодовете в овощните градини. На различни места в короните на дърветата и между ягодовите растения се поставят нарязани луковици. След като изсъхнат те се подменят с нови.
Разрязани глави от лук се заравят в междуредията на ягодите и морковите. Те действат отблъскващо на голите охлюви и морковената муха,


Автор: Ст.н.с. Илия Проданов

Представяме Ви:

Захванете си туя от клонче

Иглолистните растения като туята и лъжекипарисът могат да се размножат чрез резници, които ще произведете сами. По този начин ще спестите много разходи, особено ако се нуждаете от растения за покриван...

Шарен гроздов молец

Шареният гроздов молец е неприятел на лозата с голямо икономическо значение. Среща се повсеместно в нашата страна, особено в районите на Южна България. Възрастното насекомо е дребна пеперуда с размери...

Защитете лалетата от сляпото куче

Много често сляпото куче унищожава луковиците на засадените лалета. За да ги защитите, направете плътен пръстен от нарциси – тях вредителят не ги закача. Изкопава се ямка с плоско дъно с дълбочина не ...

Защитете чесъна от бяло гниене

Бялото гниене е често срещано заболяване по чесъна. Болестта започва да се наблюдава на полето и след това при съхранение. На полето се наблюдават отделни растения, които изостават в развитието си и д...

Начало