Градина » Смърч (пицея)

 Смърч (пицея)
Picea

Повечето смърчове приличат на коледно дърво - всъщност отрязаните дървета, които се продават през декември, са почти винаги P. abies. Типичният смърч е висок и конусовиден, клоните му са спретнато подредени в кръг. Игличките обикновено са твърди и тъмнозелени и почти не е необходимо подкастряне за поддържане на симетричната му форма. Има много сортове - храстовидни и джуджета, със сиви, жълти или сини иглички. Смърчовете понасят лоши условия - виреят във влажни и мокри почви, но когато са млади, са капризни. Късните слани, както и сухите, варовити и плитки почви може да им навредят.

РАЗНООБРАЗИЕ:

P. abies

Високо:
Височина след 10 г. 3 м
Любимото коледно дърво, но не е подходящо за градина. Има много сортове, които са по-добри. P. omorika е истинското коледно дърво.

P. abies Nidiformis

Джудже:
Височина след 10 г. 30 см
Изобщо не прилича на коледно дърво, а на птиче гнездо - това означава и името му. Плосък компактен храст, хоризонталните клонки са наредени на пластове.

P. brewerana

Високо:
Височина след 10 г. 1,5 м
Може би най-красивият смърч - високо конусовидно дърво с дълги провиснали клонки, които му придават плачещ вид. Лъскавите иглолиста са синьозелени.

P. glauca albertiana Соniса

Джудже:
Височина след 10 г. 60 см
Едно от най-подходящите иглолистни за алпинеум - перфектен конус, който расте много бавно и достига едва 1,8 м височина. Напролет връхчетата са яркозелени.

P. omorika

Високо:
Височина след 10 г. 3 м
Сръбският смърч се разпростира на воля в градината. Клонките се извиват нагоре.

P. pungens Koster

Среден размер:
Височина след 10 г. 1,8 м
От многото разновидности на синия смърч тази е най-популярната. Конусовидно дърво, което достига 7,5 м височина. Най-красивото нещо в него са наситено сребристосините иглолиста.

Автор: Любен Василев

Представяме Ви:

Размножаване на клематиси

Клематисът е една от най-красивите лиани за изграждане на живи плетове. Той е желан за всеки български двор. От него са познати около 25 вида. Кореновата му система е силно развита. Корените са месест...

Вкоренете върха на дифенбахията

Долните листа на дифенбахията изсъхват и опадат. Оформя се дълъг гол ствол.Това е естествено състояние при дифенбахията - долните листа с възрастта да изсъхват и да се отчупват, а отгоре постепенно по...

Антракноза съсипва зелената салата

Болестта може да се прояви през целия вегетационен сезон, но най-често напада растенията около периода на технологична им зрялост. Причинител на антракнозата по салатата е гъбата Marssonina pannatto...

Как да съхраняваме доматите

Ако настъпва есенно застудяване, доматите може да се съхранят временно на купове. Покриват се с рогозки или растителни остатъци. След два-три дни се подреждат в щайги за доузряване. Помещенията тряб...

Начало