Какъв крем да слагаме?
Интригуващи реклами ни предлагат безкраен избор от средства за разкрасяване, продавачите в магазините за козметика компетентно хвалят един или друг чудодеен крем, приятелките също не пропускат да ни препоръчат всяко нещо, изпитано от тях. На кого да се доверим след като твърдо знаем, че в този именно случай не можем да следваме интуицията си.
Първото, което трябва да направим, е да определим типа на кожата си. За тази цел не е нужно да се обръщаме към дерматолог или козметик - достатъчно е да се погледнем внимателно в огледалото. Лесно ще разберем и дали сме направили сполучлив избор с новия си крем за лице - ако след нанасянето му се чувстваме комфортно, значи всичко е наред.
В границите на нормалното
Кожата ви се снабдява равномерно с кръв и затова има лек розов оттенък, на пипане е гладка, еластична, стегната. Порите по лицето ви са миниатюрни и на практика не се забелязват. Поздравления! Нормалната кожа се среща изключително рядко и е истински подарък от съдбата. Това обаче не означава, че не се нуждае от грижи, напротив, защото съществува голяма вероятност с годините да стане суха. Все пак не се престаравайте - нормалният епидермис не обича излишествата, той просто трябва да се овлажнява постоянно, за да изглежда добре.
Всяка сутрин почиствайте лицето и шията си с неутрален тоник, после се обливайте със студена вода (можете да разтриете кожата си и с обвита в марля бучка лед). Следва внимателно подсушаване и нанасяне на хиратиращ крем. Вечер се разгримирайте с тоалетно мляко или гел и след като използвате обичайния си тоник, поставете подхранващ, но не много мазен крем. По-младите спокойно могат да заложат на хидрогеловете, които компенсират изгубената през деня влага и помагат на кожата да се възстанови напълно по време на съня.
Приятелите на нормалната кожа
Винаги четете надписите, оповестяващи съдържанието на крема, който искате да си купите. Трябва да знаете, че екстрактът от жожоба съхранява естествената еластичност на кожата, калият и магнезият я пазят от загуба на влата, бетакаротинът противодейства на свободните радикали, предизвикващи преждевременно стареене, витамин А (ретинол) стимулира регенерирането на клетките и подобрява вида на епидермиса. Желателно е всички дневни кремове независимо от сезона и типа кожа да съдържат UV филтри, въпреки че природата разумно е намерила и свой собствен начин да се предпази - в зоните, изложени най-много на въздействието на слънцето, вятъра и снега, т. е. носа, челото и брадичката, има повече мастни жлези, които отделят „защитен" себум.
Всичко е смесено
Погледнете се: ако средната част на лицето ви - т. нар. Т-зона, постоянно блести и често се покрива с пъпки, докато бузите ви са нежни и сухи, това означава, че имате комбиниран или смесен тип кожа. Не го преживявайте - тя се среща много често, но не всички са наясно с този факт, а и с годините постепенно се променя и започва да клони към нормална.
Грижейки се за красотата си, най-добре е да използвате кремове за нормален епидермис, като същевременно обръщате специално внимание на бързо замърсяващите се чело, нос и брадичка - те трябва да се почистват с продукти за мазна кожа. Откажете се обаче от такива, които съдържат спирт, тъй като той активизира отделянето на себум от мастните жлези. Вечер третирайте Т-зоната с крем за мазна кожа, а на бузите и слепоочията слагайте такъв за суха. Или пък ги редувайте през ден. Що се отнася до пилинга, той се прави 2 пъти седмично на мазните участъци и 1 път на сухите.
Зона на повишено внимание
В козметичните продукти за смесен тип кожа производителите влагат вещества, способни да намалят активността на мастните жлези в Т-зоната. Сред тях на първо място трябва да се споменат алантоинът, който има антисептични свойства, бизабололът, въздействащ великолепно върху възпалената кожа, успокояващият екстракт от невен, поглъщащият мазнините цинков окис и свиващите порите дъбилни вещества, извличани от редица корени и плодове.
Сухо... като в пустиня
Щом постоянно изпитвате усещането, че кожата ви е неприятно опъната, ако тя често е раздразнена и понякога даже се лющи, няма съмнение, че принадлежи към сухия тип. Това означава нарушен мастен баланс, чиито последствия са ранна загуба на еластичност и преждевременно състаряване. Сухата (и най-вече стареещата) кожа е особено чувствителна, затова се нуждае от по-активно „глезене".
Тъй като мастните ви жлези отделят твърде малко себум, избягвайте почистващи средства на спиртна основа. Постарайте се да откриете и да си купите тоалетно мляко и тоник, съдържащи успокояващи, омекотяващи и тонизиращи вещества като пантенол, екстракт от невен или бизаболол, извлечен от лайка. Препоръчва се дневният и съответно вечерният ви крем да са регенериращи, за да могат активните им съставки да допринесат за производството на еластин и колаген и да отстранят мъртвите клетки, пречещи на кожата да диша и да се обновява. Има и някои неща, които са ви абсолютно забранени - миенето с гореща вода и честото прилагане на пилинг-маски например. Ако пък кожата ви не е само суха, но и извънредно чувствителна, следвайте правилото: колкото по-просто, толкова по-добре! Наистина, колкото по-малко субстанции въздействат върху епидермиса ви, толкова по-нищожна е опасността тои да проя ви непоносимост към някоя от тях.
Ненужният блясък
Ако кожата ви лъщи, често се възпалява, „украсена” е с пъпки, черни точки и широки пори, тя определено е от мазния тип, характеризиращ се с недостатъчно добро кръвоснабдяване на епидермиса и свръхпроизводство на себум. Това неприятно положение на нещата се влошава още повече преди месечния цикъл и в моменти на силен стрес. Поддържането на мазната кожа в добро състояние съвсем не е лека работа, но за щастие самата тя сякаш ни компенсира за проблемите, които създава, тъй като има едно огромно преимущество - по-бавно остарява. Отделяната в големи количества мазнина образува нещо като защитен филм, непозволяващ на влагата да се изпарява и препятстващ проникването на вредни вещества.
Най-важната грижа за мазната кожа е свързана с нейното почистване. То трябва да е изключително съвестно, тъй като бактериите намират чудесна хранителна среда в себума и развивайки се на воля, могат да причинят възпаления, пъпки, черни точки... Най-добре е да използвате водоразтворими телове или пяна, като първо се обливате с топла вода и накрая завършвате със студена за свиване на порите. Кремът ви трябва да е с минимално съдържание на мазни съставки, а нанасянето щ непременно да се предхожда от обтриване на лицето с тоник или лосион, съдържащи вещества, които нормализират работата на мастните жлези - екстракт от лайка или невен, плодови киселини, етерични масла, цинков окис.
Три златни правила за кремовете
1. Купувайте само козметика, съобразена с вашия тип кожа. Ако тя е мазна, през зимата използвайте подхранващ крем, а през лятото - хидратиращ. Ако е суха - точно обратното.
2. Не допускайте кожата ви да привикне към някое средство за разкрасяване - много скоро тя ще си изработи имунитет срещу него, т. е. ще престане да реагира положително на прилагането му.
3. Използвайте само средства, предназначени за вашата възрастова група. Работата е там, че кремовете, предназначени за зряла кожа, съдържат активни вещества, забавящи процесите на стареене. Приложени върху млада кожа, те могат да предизвикат обратния ефект. Като правило кремовете за най-младите са универсални и се нанасят както сутрин, така и вечер. В състава им най-често влизат овлажнители, антикомедогенни субстанции, предотвратяващи появата на пъпки, компоненти, които матират лъскавите участъци на лицето.
Автор: Виолета Младенова