Всичко за къдравата коса
Тя е много красива, ефектна и пищна. Дава възможност за безброй прически и почти винаги изглежда добре. Все пак къдравата коса се нуждае от постоянни грижи и внимание, за да е здрава и блестяща.
Миенето
Най-сериозният проблем на къдравата коса е в това, че тя е прекалено суха, дори в корените, а краищата й са склонни да се чупят и цъфтят. По тази причина жените, получили от житейската лотария начупена или на красиви букли коса, трябва да залагат на шампоани и балсами с активни подхранващи съставки като растителни масла и протеини.
Какво трябва да знаете?
1. Преди измиване разрешете внимателно косата с гребен от естествен каучук с широки зъбци, за да неутрализирате статичното електричество. Ако къдриците ви са се сплели, не ги скубете, а поставете малко балсам.
2. Преди да нанесете шампоана, намокрете обилно косата си.
3. Слагайте шампоан само веднъж и не използвайте големи количества.
4. Масажирайте скалпа, за да активизирате кръвообращението и да стимулирате производството на себум.
5. Накрая изплакнете продължително с хладка и дори студена вода, ако можете да го понесете, за да затворите люспите на косъма.
6. След измиване непременно нанасяйте балсам, като преди това леко попиете с кърпа косата. Разрешете балсама по цялата дължина на къдриците с гребен с широки зъбци и ако имате повече време, останете с него 5 - 10 минути.
Грижите
В интервала между две измивания краищата на къдравата коса бързо губят жизнеността си, стават трудни за сресване и оформяне в прическа. Ще им помогнете, ако започнете да ги третирате със специални продукти (течен косъм, структуриращи телове, емулсии), които не се измиват. Задачата им е да хидратират косъма, да го уплътнят и по този начин да го защитят от замърсената околна среда и ултравиолетовите лъчи.
Какво обича къдравата коса?
* Да й слагате маска поне веднъж седмично.
* Преди да пристъпите към оформянето й с четка и сешоар, да я попиете много добре с хавлиена кърпа.
* Малко ябълков оцет или лимон в последната вода за изплакване. Така къдриците ви ще блестят неотразимо.
Какво не обича?
* Да бъде изправяна с агресивни химически продукти от неспецилисти.
* Да я връзват често на опашка с ластичета, които чупят косъма.
* Да я подстригват с некачествени ножици - те допринасят за цъфтенето.
Бърза помощ
Когато състоянието на къдравата коса е наистина много лошо и тя не прилича на нищо, време е да се обърнем към „ударните" средства - маслените бани и маските.
* Маслените бани на базата на растителни масла се правят преди измиването с шампоан. Жан-Клод Галон, артистичен директор на „Карита", съветва те да се поставят с четка, сякаш нанасяме боя за коса. Действат от 10 до 20 минути, през които главата е обвита в полиетиленово или алуминиево фолио. Изплакват се с топла вода и след това се пристъпва към измиване с шампоан.
* Маските се нанасят върху измита и леко подсушена коса, която се завива във фолио и хавлиена кърпа. Действат около 20 минути. След това под душа се разпенват и изплакват с много вода.
Домашна маска
Жан-Луи Давид ни препоръчва да я редуваме с готовите маски, предлагани от най-различни производители.
Състав: 2 суп. лъж. масло от житни зародиши или зехтин, един жълтък и две супени лъжици силен липов чай се смесват и затоплят на водна баня. Маската се оставя да действа 20 - 30 минути.
Автор: Татяна Стоянова