Често, завърнали се вкъщи изморени и изнервени, на ръба на изтощението, си го изкарваме на най-невинните - децата. Достатъчна е само една погрешна стъпка от тяхна страна, за да им наговорим необмислени неща. После, разбира се, съжаляваме. Веднъж-два пъти поведението ни няма последствия, но ако прекалим, рискуваме да нарушим душевното им равновесие.
„Ти си лош, искаш да ме подлудиш"
С тези думи едновременно обвинявате детето в две неща - че е непоносимо и че се стреми да ви причини болка. В резултат малкият пакостник се чувства отхвърлен и едновременно с това му се насажда чувство за вина за нещо, което със сигурност не е целял, За него вашето обвинение означава, че ще го обичате само добър и изпълняващ всичките ви желания. Ако постоянно го шантажирате по този начин, можете да накарате детето да се откаже от собственото си „аз", да го превърнете в безлично същество.
По-добре кажете: „Това, което направи, е лошо!" или „Поведението ти не ми харесва". Друга възможност е да промените смисъла: „Опитай се да бъдеш по-мил!" или „Изненадана съм от постъпката ти".
„Не прави това, ще се нараниш!"
Тази банална фраза или близката до нея „Знаеш, че няма да успееш" детето слуша от най-ранна възраст. Повечето родители, които непрекъснато предричат катастрофи и неуспехи, са водени от най-добри чувства - те всъщност искат да спестят на децата си разочарованието от провалите. Знайно е обаче, че неуспехите играят положителна роля за оформянето ни като личности, а цената на самостоятелността непременно включва в себе си цицините и паданията. Въпреки добрите намерения, които ги тласкат, родителите квачки трябва да премислят поведението си и да приемат болезнените моменти, защото те помагат на децата им да пораснат.
По-добре кажете: „Има опасност да се удариш." Така предупреждавате детето и то само поема отговорност за действията си. Друг начин да го предпазите е, като изразите своите страхове: „Боя се, че ти..,", „Надявам се да можеш..." Така то ще бъде нащрек.
„Вземи пример от сестра си (брат си)!"
С това изречение, в което изтъкват чужди достойнства, родителите наливат допълнително масло в огъня и разпалват ревност и съперничество между де цата си. Нароченият за „черна овца" малчуган започва да вярва, че каквото и усилие да положи, това няма да се забележи, защото „ангел" в очите на родителите е другото дете. Тогава защо да се мъчи?
По-добре кажете: „Направи малко усилие над себе си," Без да правите сравнение, само му припомнете какво очаквате от него.
„Не ставаш за нищо"
Една от най-вредните фрази на света. Повтарянето й, равнозначно на душевно малтретиране, оставя дълбоки следи в психиката на „некадърника", както сте го квалифицирали, и води до пълна липса на доверие в собствените му качества. Подобно поведение имат родители, които също са били жертви на ужасно отношение от страна на майка си или баща си. В резултат самочувствието им е толкова ниско, че трудно могат да си представят собственото дете в по-добра светлина.
По-добре кажете: „Бъди по-упорит, ти си достатъчно способен." Не се колебайте да окуражавате детето при всеки удобен случай.
„Това е за твое добро"
Сигурно не бихте реагирали особено положително, ако мъжът ви ви повтаряше като латерна: „Правя го за твое добро." Когато родителят непрекъснато изтъква собствените си качества и способност за преценка, той принизява до нула тези на детето и така му отнема правото на собствено мнение. Всъщност децата узряват доста рано и прекрасно знаят какво харесват и какво не. Те имат право да не обичат зелен фасул или салата, дори да са „пълни с витамини". И да се разхождат без чорапи, когато на възрастните им е студено.
Понякога е по-добре да не казвате нищо. А когато държите на мнението си, просто поставете детето пред свършен факт: „Знам, че нямаш желание, но в момента е важно какво искам аз." Все пак внимавайте да не прекалите с налагането на авторитета си.
„Ти си малко чудовище" или „Ти си невъзможен"
„Чудовището" разбира, че не могат изобщо да го понасят, докато всъщност нетърпимо е само поведението му в момента. Детето страда от това заключение и може да стане още по-агресивно.
По-добре кажете: „Няма да те търпя повече!" или „Премина всякакви граници". В критична ситуация родителите трябва навреме да си припомнят думичката „стига".
„Ти си непоправим"
От това се подразбира: „Изобщо ти нямам доверие." Вие поставяте етикет на детето си, или, с други думи, не му предлагате възможност да се промени. Сякаш сте му отредили несменяема роля. И когато то действително направи усилие над себе си, никой няма да го оцени.
По-добре кажете: „Обеща ми да се прибереш навреме." Друга възможност: „Ако това се повтори, ще бъдеш наказан." Родителят напомня правилата, детето си прави изводите.
Други фрази „убийци", които трябва да избягвате:
• Писна ми от теб.
• Нямаш чувство за самосъхранение.
• Правиш само това, което е в твой интерес.
• Още си бебе.
• Какви грижи може да имаш?
• Не те обичам повече.
• Вече не те смятам за моя дъщеря (син).
• Помисли какво зло ни причиняваш.
• Живея само заради теб.
• Срам ме е от теб.
• Какво да правя с теб?
Не бива да ограничавате празничната маса с бяло вино, варено пилешко и ориз, за да избегнете последствията от гощавката върху любимия килим или върху дивана. Предлагаме ви едно универсално ръководство...
Когато Петър Велики се възкачва на престола, той има ясната цел да ориентира изостаналата Русия към модернизиращата се Европа. Той реорганизира и осъвременява армията, превръща страната си в морска си...
Разходката в есенната гора е истинско удоволствие. Опадалите листа приятно шумят под стъпките, багрите наоколо са топли, наситени, въздухът е свеж и ароматен. Всички цветя вече са прецъфтели и оронили...
Може ли на детето да се дава храна към която майката е алергична? Разбира се, че може. Трябва ада знаете, че се онаследява не реакцията на конкретни алергени, а типът на имунния отговор. Ако у де...