Още рецепти » Гостите си отиват, петната остават...

 Гостите си отиват, петната остават...

Не бива да ограничавате празничната маса с бяло вино, варено пилешко и ориз, за да избегнете последствията от гощавката върху любимия килим или върху дивана. Предлагаме ви едно универсално ръководство за борба с лекетата, което ще ви спести време и нерви.
За да избегнете ореола от петно, петната трябва да се почистват от края към средата. Мазните лекета е желателно да се „вадят” с разтворители: бензин, терпентин, ацетон и т.н. След използване на тези средства задължително промийте петната с миещи средства, а след това с вода.
Мазни петна върху килима могат да се отстранят с помощта на кашица от прах за пране и бензин. Ако тези петна са върху дреха от плътна синтетична материя, посипете ги с картофено нишесте и разтрийте с влажна кърпа. След изсъхване на нишестето почистете с четка и повторете процедурата.
Петната от кафе и какао се отстраняват с нишадърен спирт, разреден наполовина с вода. От тънки копринени тъкани тези петна могат да се отстранят с леко подгрят глицерин (намокрете петното за 5-10 мин, след това промийте с топла вода). Петната от чай е почистват докато са пресни. Смесете вода със спирт в съотношение 2:1, намокрете тампон и натрийте петното, след това го промийте с преварена вода. Можете да използвате смес от глицерин и нишадърен спирт (4:1).
Петна от бира и шампанско от всякакъв вид тъкани могат да се отстранят с тампон, намокрен с 20-процентов разтвор от оцет или със смес от глицерин, нишадърен спирт и оцет. Промийте с прах за пране и изплакнете с хладка вода.
Петна от мляко могат да се вадят с бензин, сменяйки няколко пъти подложената отдолу тъкан. След това намокрете петното с топъл амонячен разтвор и изплакнете с вода.
Петна с неизвестен произход можете да опитате да почистите с разтвор от нишадърен спирт и терпентин.
Преди да започнете да чистите петното, погледнете върху етикета какъв метод на почистване (или на пране) е препоръчал производителят на изделието. Ако петната са „украсили” вълнено материя, не бива веднага да прилагате влажно почистване – материята може да се свие.
А ако не досушите материята, тя ще започне да загнива. Ако съвременните средства за почистване на петна не помогнат, най-добре е да се обърнете към специалисти. В началото можете да използвате следното:
Съберете всичко попаднало върху тъканта, което може да се събере, без да втривате петното. Използвайте тъп нож или навийте на пръстите си леплива лента и с внимателни движения съберете и най-малките парченца от разсипаното.
Избършете мокрото петно докато е още прясно. Използвайте бял парцал, гъбичка или хартиена кърпичка. За да почистите мазно петно, посипете го с талк или с царевично брашно и почистете с четка.
Почистете с вода петната от пресни плодове и плодови сокове. За да се справите с мазните петна, използвайте не вода, а спиртни разтворители, например метилов спирт.
Намокрете със специални почистващи препарати петната от яйца, мляко или кръв. Те не се почистват веднага, затова е необходимо предварително „накисване” – тези средства съдържат ферменти, разграждащи петната.
Отстранете почистващите средства или перилния препарат с вода. Когато изплаквате тъканта, водата отмива тези средства заедно с петната.
Избелете памучната тъкан след отстраняване на петната. Не избелвайте коприна или цветни тъкани.

Девет НЕ, които ще ви помогнат да избегнете грешки

• Не втривайте и не посипвайте със сол петната от червено вино, кола, чай или кафе. Солта бързо ще попие течността, но ще остане ореолът на петното.
• Не отмивайте петното със сапун (или средство, в състава на което присъства сапун).
• Не използвайте гореща вода за почистване на прясно петно, иначе то ще се „запечата” завинаги.
• Не използвайте веднага много вода и препарат за почистване на петна – по-добре по малко, но на няколко пъти.
• Не използвайте препарат за почистване без да го тествате предварително върху опакото на тъканта или в крайчето на килима.
• Не оставяйте почистващо средство върху изделията от коприна и вълна. Съдържащите се в него ферменти могат да разрушат натуралните влакна на тъканта.
• Не избелвайте тъкани от коприна и вълна.
• Не сушете петното с ютия или върху радиатора, иначе то ще остане завинаги. Нека съхне по естествен начин.
• Не се опитвайте сами да почистване старинни или много ценни изделия. По-добре се обърнете за помощ към химическото чистене.

Автор: Диди ИВАНОВА

Представяме Ви:

Роди се дете! Какво да правим?

Японският инженер и бизнесмен Масару Ибука, един от основателите на известната в цял свят корпорация „Сони”, е бил още и педагог - самоучител, чиито идеи и досега са актуални. В своята книга „След три...

Какво преставлява женският цикъл?

Защо жените нежно целуват любимия, а понякога са готови да се нахвърлят с юмруци? Оказва се, и настроението, и самочувствието на прекрасния пол зависи от фазите на менструалния цикъл. Животът на...

Зеленчуци на балкона

Отглеждането на зеленчуци на терасата не само ще ви достави удоволствие, но и ще имате само на една ръка разстояние прясна салата. За да осъществите тази идея, трябва да се съобразите с изискванията н...

Фън Шуй за стайните растения

При избора на стайни растения на първо място се ориентирайте по собственото си чувство. Някои на пръв поглед безобидни растения могат да събират енергията ви и дори да предизвикват различни заболявани...

Начало