Още рецепти » Подгответе мястото за новите фиданки

 Подгответе мястото за новите фиданки

Преди да засадите нови овощни дръвчета, трябва да извършите някои задължителни мероприятия. Те се отразяват благоприятно върху засаждането, прихващането, отглеждането и развитието на фиданките.
Ако ще създавате по-голяма овощна градина, трябва да почистите мястото от камъни, дънери и храсти и ако е необходимо, да направите основно подравняване особено ако ще поливате гравитачно. После наторете площта със 150-160 кг/дка фосфорни и 80-100 кг/дка калиеви торове.
Риголването на дълбочина 50-70 см е много важно, защото се подобряват физичните свойства на почвата и се унищожава основната част от плевелите. То трябва да се извърши 2-3 месеца преди засаждането, за да улегне почвата. Оборският тор в обем 3-5 тона на декар се разхвърля след улягане на риголваната площ и се заорава на дълбочина 30-35 см.
Преди засаждането подравнете и маркирайте площта, на мястото на всяко дръвче забийте колче. Изкопаването на посадъчните ямки в този случай се извършва с навесен ямокопател.


При дворните градини подходът е друг

За дворните овощни градини посочените мероприятия не могат да се приложат, особено трудно е риголването. При тях се почиства и подравнява теренът. Ако наклонът е над 12 градуса, се изграждат тераси, широки 4-5 м. В тези градини 1-2 месеца преди засаждането ръчно се изкопават посадъчни ямки, широки 80-100 см и дълбоки 60-70 см. Горният хумусен слой до 25 см се поставя от едната страна на ямката, а долният - от другата. Преди засаждането хумусният слой се смесва с 10-15 кг угнил оборски тор, 150-180 г суперфосфат и 80-100 г калиев тор. Калиевият тор може да се замести от една кофа дървесна пепел. При засаждането част от тази смес се поставя на дъното на ямката във вид на пирамида и се покрива с тънък слой чиста почва, за да не попаднат корените върху тора. С останалата част се запълва останалата част от ямката.
За да се постави дръвчето точно на мястото, където е било маркираното колче (то при изкопаването на ямката се изважда), се използва садилна дъска. Тя е дълга около 150 см и широка около 15-20 см. В двата края и в средата има по един изрез, разположени в права линия.
Преди изкопаване на посадъчните ямки дъската се поставя така, че маркираното колче да попадне в централния изрез, а в другите два се забива по едно допълнително колче. При засаждането дръвчето трябва да попадне в централния изрез.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Тадж Махал – една любовна история

Историята води началото си от далечната 1607, когато принцът на Махал се разхождал из пазара Меена, придружаван от свитата си. Неочаквано срещнал очарователния поглед на момиче, стрелкащ се под лъскав...

Край на сезонния косопад

През есента, казват дерматолозите, освен листата от дърветата пада и косата. Сериозно ли е положението, можем да преценим сами и след това да вземем съответните мерки. Няма място за паника С...

Причудливите тикви

Много често в градините и по терасите има места, които не са в тон с общата хармония. Обикновено това са неприветливи стени или поостарели дъсчени огради, които са високи и не могат да се скрият зад о...

Отгледайте си перуанска ябълка

Никандрата е родом от Перу и Боливия, където е известна като декоративно и техническо растение. Наричат я още перуанска ябълка. Тя е едногодишно растение с твърди оребрени стъбла, високи 25-100 см, оц...

Начало