Градина » Глауцидиумът изисква търпение

 Глауцидиумът изисква търпение

Глауцидиумът е едно от загадъчните в ботаническо отношение растения. Единственият род в това семейство съдържа само един вид – Glaucidium palmatum. Родината на глауцидиумът е Япония. Обитава планинските сенчести гори.
Това е силно многогодишно тревисто растение, което развива храст, подобен на този на божура. Коренищата му са хоризонтални, удебелени, разклоняващи се и къси. Стеблата са силни, до 60 см високи. На стеблата в горната им част се развиват 2-3 пересторазсечени красиви листа. Клонката завършва със седящо на къса дръжчица единично голямо (до 5 см) цветче, което напомня цвета на мака. Той се състои от четири розови или пурпурни, по-рядко бели чашелистчета. Венчелистчетата отсъстват. Тичинките достигат на брой 350-500. Плодът се състои от две гнезда и напомнят шушулки на боб, които са сраснали в основата си. Във всяко гнездо има до 15-20 плоски семена.

Декоративни са не само цветовете

Глауцидиумът цъфти през втората половина на май, когато още не са формирани напълно листата. Цъфтежът продължава около три седмици, като в по-влажните години размерът на цвета може да се увеличи още повече. Листата остават декоративни през целия сезон, а през есента се оцветяват в бронзови или жълти тонове. Плодовете узряват през септември.
Глауцидиумът е интересен не само в ботаническо отношение. Той трябва да бъде отнесен към разряда на ценните листнодекоративни и декоративноцъфтящите растения. Може да живее на едно място без пресаждане в продължение на десетилетия. Възрастният храст увеличава размерите си, не се развива настрани, но постепенно започват да отмират старите части на коренищата.
Въпреки, че идва от Япония, това растение е устойчиво на нашия климат. Най-добре е да го засадите на сенчесто място или на гористи поляни с рохкава и достатъчно влагоемна дренирана почва. Понася добре и леко глинестите почви. Може да живее на открито място, но в този случай цветовете ще бъдат не толкова красиви и ще се намали периодът на цъфтеж.

Размножаването е лесно, цъфтежът трудно достижим

Растението лесно се размножава чрез делене, което се провежда през ранната пролет. Храстът нараства бавно и деленето като начин за получаването на голямо количество посадъчен материал е малко ефективно. За щастие глауцидиумът лесно се размножава и чрез семена. При това ако се появи само едно растение от семената, то не се нуждае от друг екземпляр, за да се опраши. Най-добре е да съхранявате семената в стайни условия и до март да ги засеете в контейнер. Те покълват много бавно. Растенията от контейнерите трябва да се засaдят задължително още през първия сезон, но не бързайте, те трябва да са формирали силни корени. Най-добре е да пресаждате през юли – началото на август. В такива условия глауцидиумът се подготвя добре за зимата. На втората година растенията развиват само един истински лист. Младите екземпляри започват да цъфтят на третата-четвъртата година. За да ги предпазите от студа, покривайте през зимата с листа, клонки или други материали.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Готварските тиквички отиват в градината

Тиквичките се отглеждат чрез засяване направо на постоянното им място или чрез предварително производство на разсад. Трябва да се има предвид, че младите растения са силно чувствителни към ниски темпе...

Оформете ябълката като конус

Това е нов метод за отглеждане на ябълковите култури. Подходящ е за сорто-подложкови комбинации и почви, предизвикващи силен растеж на дърветата в градината. Системата конус преминава през две фор...

Отгледайте си пресни домати за Коледа

Ранните оранжерийни домати се засаждат от края на септември. Почвата предварително трябва да се полее. След като изпръхне, се набраздява. Растенията се засаждат обикновено на разстояние 40-45 см едно ...

Как да си завъдим шлемник?

Скутеларията (Scutellaria), известна и като шлемник, е род от семейство Устоцветни, който включва около 360 вида растения. Те са многогодишни, коренищни, рядко едногодишни, тревисти или полухрастовидн...

Начало