Градина » Атрагената е роднина на клематиса

 Атрагената е роднина на клематиса

Атрагената (Atragene) е от семейство Лютикови. Представлява храстовидна лиана с дървенисти стебла, която се хваща за опората си с помощта на завиващите се дръжки на листата. Цветовете са единични, скрити в пазвите на листата, до 10 см в диаметър, големи.
И атрагената, и клематисите се отнасят към едно семесйтво. Те толкова си приличат, че много ботаници ги причисляват към един род – Клематис. Разликата се състои в това, че цветовете на атрагената имат дребни, практически незабележими листенца, които са обрамчени отдолу с ярки венчелистчета. При клематиса такива листенца липсват, а има чашка от 4-8 листа, която ние приемаме за цвят.
Атрагената е още по-изящна от клематиса, дори дребноцветните й сортове. Има сортове с цветове в нежно лилава краска, нежно розова, пурпурно-виолетова, бяла и др.
Атрагената е светлолюбива, но на ярко слънце цветовете и листата й стават дребни. Затова при избор на участък за отглеждане на растението, трябва да скриете слънцето по време на горещините. Ако това е склон, то трябва да бъде източен или юго-източен, южен или юго-западен и неговият наклон да не превишава 50 градуса. Насажденията трябва да бъдат защитени от ветровете, както стеблата, така и едрите цветове са много нежни и могат да бъдат повредени. Атрагената е зимоустойчива.
Почвата за растението не е от значение, важното е да не е преовлажнена и заблатена, но е желателно тя да е лека, рохкава, водопроницаема, с добър дренаж.
Атрагената се сади през пролетта. Трябва да започнете с подготовка на посадъчните ямки. Размерът им трябва да е 60х60х60 см. Преди засаждането в ямката се внасят 5-8 кг компост, 50 г гранулиран суперфосфат, 2-3 чаши дървесна пепел. Ако почвата е кисела, трябва да се добавят 50-100 г гасена вар. На дъното на ямката се слагат дребни камъчета за дренаж на слой 10-15 см. Разстоянието между растенията трябва да е 150 см. Най-добре е да засаждате двугодишни добре вкоренени екземпляри.
Възрастните растения се поливат през 7-10 дни. 2-3 дни след поливането почвата се разрохква, за да се съхрани влагата. При силни жеги трябва да поливате по-често.
Много важно е да прикрепите засадените растения към опора, за да има къде да се катерят и в същото време да се предпазват от счупване.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

От какво се нуждае фасулът

Градинският фасул обича мек, прохладен и влажен климат. Не понася сухи, силни ветрове и големи горещини. Въздушната суша предизвиква окапване на цветовете и малките завръзи. Обича светлината, но и при...

Какво представлява мостовото присаждане

Мостово присаждане се прилага при наличието на т. нар. мразобойни петна. Те се получават от резките температурни колебания в края на зимата. При силно нагряване на стъблото през деня се активизира сок...

Проредете лозите, за да родят вкусно грозде

Качествено грозде се получава, когато десертните сортове не са претоварени с плод. Тогава зърната са едри, вкусни, а гроздовете красиви. Обикновено прореждането се извършва на два пъти. Първото е заед...

Как се прави директно засаждане на лози

Директното засаждане на лози е известно още под името "засаждане на неприсадени вкоренени лози" или "засаждане на лози на собствен корен". То може да се извърши по два начина - чрез засаждане на вкоре...

Начало