Градина » Сенполия (стайни теменужки)

 Сенполия (стайни теменужки)
Saintpaulia

Африканските виолетки се продават като стайни растения от около 70 години, но вече са световни любимки. Те цъфтят по всяко време на годината и са компактни.
Изходната африканска виолетка е била пословично трудна за отглеждане, но съвременните сортове са по-издръжливи и обилно цъфтящи. Начинаещите няма да успеят да накарат виолетката да цъфти 10 месеца в годината, но без особени трудности ще получат цветове няколко пъти в годината.
Има пет основни изисквания – постоянна топлина, внимателно поливане, подходяща светлина, висока влажност на въздуха и редовно подхранване. Допълнителни съвети от специалистите: листата да не се допират до прозореца. Незабавно махайте прецъфтелите цветове и повредените листа – не оставяйте листните дръжки. Махайте страничните розетки на по-старите растения, докато се развиват. Растението трябва да е в малка саксия. Когато пресаждането стане наложително, използвайте пластмасова саксия.

Видове
Стелещите се видове официално са дефинирани като африкански виолетки с основно стъбло, което образува много разклонения с розетки от листа. Листните розетки са по-широки от тези на стандартните сортове. С други думи, стелещите се сенполии имат дълги увиснали стъбла, които често образуват малки растения на върховете си. Всички са хибриди – най-важният родител е С. магунгензис. Цветовете на стелещите се африкански виолетки обикновено са по-малки от тези на стандартните – растенията може да са миниатюрни или със стандартна големина. При специалистите ще откриете няколко сорта:
Star Htail – звездовидни цветове – сини, с бели краища. Миниатюрно растение.
Jet Trail – кичести цветове – светлолилави. Миниатюрно растение – полустелещо се.
Trail Along – кичести цветове – яркорозови. Миниатюрно растение.
Snowy Trail – кичести цветове – бели. Миниатюрно растение.
Breezy Blue – кичести цветове – яркосини/светлолилави. Стандартно растение.
Sweethert Trail – кичести цветове – два нюанса на розово. Стандартно растение.

Тайни на успеха

Температура: Умерено топло; минимална 15°С през зимата; избягвайте студените течения и внезапните температурни промени.
Светлина: Ярка – идеалното място през зимата е прозорец с източно или западно изложение, а през лятото – с източно; винаги предпазвайте от силна слънчева светлина; ако искате виолетките да цъфтят през зимата, трябва да им осигурите изкуствено осветление през нощта; ако ще ги отглеждате изцяло на изкуствена светлина, поставете две флуоросцентни тръби от 40 w на около 30 см над растението, включени по 14 часа всеки ден.
Вода: Почвата трябва да е влажна – изчакайте повърхността да просъхне, преди да полеете отново; използвайте хладка вода, поливайте под листата (за да не се мокрят); от време на време използвайте метода чрез потапяне.
Влажност на въздуха: Високата влажност е много важна; обвийте саксията с влажен торф или я поставете върху вана с камъчета; пулверизирайте грижливо – с хладка вода (растението не трябва да е цъфнало), с много фин пулверизатор; пулверизираното растение не трябва да е изложено на слънчева светлина.
Пресаждане: Ако е необходимо, напролет.
Размножаване: Вкоренете листен резник със или без дръжка, или засейте семена през пролетта.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Не засаждайте купения разсад веднага

Ако не закалите предварително разсада, после има голяма опасност растенията да загинат. Когато купувате готов разсад от пазара питайте продавача къде и как го е произвел. Не слушайте уверенията му, че...

Време е божурът да намери ново място

Разделянето на божурите е полезна градинарска практика. То ще ви осигури силни и здрави растения с обилен цъфтеж. Преди да изкопаете божурите, изрежете стеблата им почти до почвената повърхност. След ...

Сейте нахута веднага след снега

Нахутът е на първо място по студоустойчивост между зърнените бобови култури. Той пониква при 2 градуса. Възрастните растения издържат до минус 10 градуса. Още по-студоустойчиви са пониците. Те не заги...

Как да си завъдите къпина

Ако искате да берете в собствената си градина този съблазнителен плод, има няколко начина да се сдобиете с къпинов храст. Ще ви представим най-лесните от тях: От върха тръгва ново растение Ч...

Начало