Градина » Гербера

 Гербера
Gerbera Jamesonii

Герберата от семейство Сложноцветни произхожда от голям род с над 80 вида. Повечето се срещат в Южна Африка, но има представители и в Индия, Австралия и Мадагаскар.
Изящни цветове, разположени на дълги дръжки, които не увяхват цели седмици, великолепни багри – идеално цвете, достойно да украси всеки дом. Листата са светлозелени, пересто нарязани, дълги до 20-30 см. Събрани са в прикоренова розетка, която допринася за красивия изглед на цветето. В магазините се предлагат нискостеблени компактни гербери в саксии. За да можем да им се радваме дълго, след като отнесем тези цветя в дома си, трябва да познаваме техните изисквания.
Най-сериозни претенции герберата предявява по отношение на светлината. Слънчевите лъчи трябва да я огряват директно и продължително. Колкото повече светлина получава вашето растение, толкова по-добре ще расте и ще цъфти.
Почвата, в която герберата вирее без проблеми, трябва да е лека и пропусклива, например смес от листовка, торф и пясък в съотношение 2:1:1. В никакъв случай не добавяйте в нея компост или оборски тор.
Поливането трябва да е обилно, но не прекалено, водата трябва да е с температура 20-25 градуса. Много вредно е поливането със студена вода при висока температура на въздуха – листата пожълтяват, цъфтежът отслабва и се появяват болести. Между две поливания почвата трябва леко да просъхне.
От юни до края на август се правят 2-3 подхранвания с минерални торове, но не и с органични.
През топлите месеци герберата се чувства отлично на открито в градината или на балкона, но щом настъпи опасността от слани, се пренася на най-огрявания прозорец, където ще прекара зимата. Температурата не трябва да пада под 14 градуса, най-подходяща е около 20 градуса. При добри грижи цъфтежът може да е почти непрекъснат.
Без пресаждане герберите може да се отглеждат 1-2 години. След като навърши тази възраст, през пролетта растението се пресажда в нова пръст, като, ако е добре развито, може да се раздели на няколко части, всяка от които трябва да има поне една вегетационна пъпка. За разделяне са най-подходящи 3-4-годишните гербери. Размножава се и със семена, които поникват за 2-3 седмици. Получените нови растения зацъфтяват обикновено след 10-11 месеца. В промишлени условия се размножава “ин витро”.
Герберите са силно податливи на гъбични и бактериални заболявания, затова трябва да се спазва нужният светлинен и температурен режим при отглеждането им. Не бива да се дават органични торове, а профилактичното пръскане с подходящ препарат ще ви спести доста грижи. Трябва също да се бди за поява на белокрилка и още при първите насекоми да се пръска с инсектицид.

Тайните на успеха

Светлина: Обожава да се припича на слънце.
Вода: Полива се редовно и умерено.
Влажност на въздуха: Добре понася стайните условия.
Подхранване: Само с минерални торове.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Растенията имат нужда от собствена територия

Хранителната площ на едно растение е онова пространство, от което то има нужда, за да се развива и да расте нормално. Определя се от произведението между вътрешноредовото и междуредовото разстояние. Н...

Тикви растат и в сухи градини

След засяването на готварските тиквички идва редът на едроплодните. Те може да бъдат обикновени или пък мускатни (цигулки). Изискват богати, рохкави и влагоемни почви, обилно наторени с оборски тор. Н...

Колко дълго живеят овошките

При всяко живо същество, включително и при човека, продължителността на живота е свързана преди всичко с биологическите особености на вида. Невинаги обаче животът продължава според наследствените зало...

Не поставяйте антуриума на студения под

Антуриумът обича високата влажност на въздуха. Ако отглеждате това дете на тропика, трябва да се съобразявате с този му каприз. Не по-рядко от два пъти в седмицата листата трябва да се опръскват с вод...

Начало