Напоследък често се говори за почвената реакция и предпочитанията на различните растения към нея. Освен това обаче трябва да се знае и нещо много важно - плесенните гъби по-добре се развиват при рН 3-6 и могат да растат дори в по-кисела среда. Киселите почви са рай за паразитите и причинителите на болести. Полезните микроорганизми по-добре се развиват при неутрална или слабо алкална реакция.
Почвите са се вкислили, защото са погълнали голямо количество йони на водорода, алуминия и мангана, а те рязко влошават плодородието.
Повечето културни растения се развиват добре при слабо-кисела или неутрална реакция -рН около 6 - 7.
Как се влияят растенията:
• Най-чувствителни към киселинност на почвата са: червеното цвекло, зелето, касисът. Те растат само при неутрална или слабо алкална реакция (рН 7-8) и за тях варуванено дори на слабо кисели почви е задължително.
• Чувствителни са: фасулът, грахът, морковите, целината, слънчогледът, краставиците, лукът, ябълката, сливата, вишната. Най-хубаво растат при слабо кисела или неутрална реакция (рН 6-7) и добре реагират на варуване.
• Слабо чувствителни към киселинност са: ръж, тимотейка, домат, репички, малина, ягоди, круша. Те се развиват в широк диапазон на почвената реакция - рН - 4.5-7.5, обаче най-благоприятна за тях е слабо киселата реакция на почвата (рН 5.5-6.0). Варуването им влияе добре, защото мобилизира хранителните вещества и подобрява храненето на растенията с азот.
• Малко чувствителни са картофите. Те се нуждаят от варуване само на много кисели почви. При неутрална среда страдат от краста.
• Не са чувствителни киселецът и ряпата. Развиват се добре на кисели почви (оптимално рН 4.5 - 5.0), не им е добре на алкални и неутрални.
Растенията са най-чувствителни към киселинност на почвата веднага след поникването.
Ако в оранжерията въздушната температура падне под 15°С, краставиците не образуват плодо-даващи органи. Захладнее ли под 7-8° С, спира изцяло развитието. Много е важно да не допускате резки колебания,...
В групата на ранните зеленчуци влизат спанак, салата, репички, лук и чесън за зелено. Тези култури се характеризират с къс вегетационен период и слабо развита коренова система. Това ги прави много взи...
Плодовете на калината (офиката) са като оранжево-червени топчета. Узряват през август и се берат в пълната им зрялост от септември до първите слани. Целите гроздове се режат с ножица, а след това се о...
Отглеждана при подходящи условия на открито, китайската роза цъфти през цялото лято. Тя се нуждае от ярка светлина, огряване от слънцето, умерена въздушна влажност и постоянно влажна почва. Не понася ...