Растения » Кротон

 Кротон
Codiaeum

Кротонът, известен още като кодиеум, е вечнозелен храст. В родината си, джунглите на Югоизточна Азия, той достига впечатляващи размери – до 3-4 м на височина. В стайни условия рядко надхвърля 50-70 см.
Украсна част на това растение са листата – безкрайно разнообразни по форма и цвят. Има кодиеуми с линейни, ланцетовидни, овални, лопатовидни, прилични на китара листа. Краищата им могат да бъдат спирално извити, вълнисти, гладки, назъбени... Да не говорим за разнообразието на багрите! Тук са представени всички оттенъци на жълтото, зеленото, оранжевото, червеното, даже и на черното. Всяко растение напомня буйството от цветове на есенната гора, но запазва пъстрата премяна целогодишно в продължение на много години.
Тъй като идва от душните влажни тропически гори, кротонът изисква влажен въздух, за да се развива добре. Задължително е да се пулверизира с топла мека вода, а от време на време и да се окъпва под душа. Добре е саксията му да бъде сложена върху подложка в голям съд с вода, която да се изпарява. Полива се през пролетта и лятото обилно, а през зимата по-малко.
Не бива да излагаме кодиеума на директно слънчево огряване, но при недостатъчно светлина багрите му ще избледнеят. Температурата в помещението трябва да е над 18 градуса. Не понася и въздушните течения, така че не може да прекарва лятото на балкона или в градината.
Ако саксията е отесняла, през пролетта кодиеумът се пресажда в нова, по-голяма. Почвената смес се състои от равни части градинска пръст, листовка, добре разложен оборски тор и пясък. Саксията трябва да е добре дренирана.
Размножението става с връхни резници и чрез отводи. Резниците се вкореняват във влажен пясък или мъх. Съдът трябва да се постави в полиетиленов плик или да се захлупи с буркан. По-лесно и по-сигурно е вкореняването на отводи.
При сух въздух кодиеумът става лесна плячка на червените акари, което може да бъде гибелно – листата ще окапят и красивият му вид много трудно ще се възстанови.
Млечният сок на растението е отровен, затова с него трябва да се работи внимателно!

Тайните на успеха

Светлина: Обилна, но разсеяна, преките слънчеви лъчи са вредни.
Вода: Редовно поливане, количеството вода е според сезона.
Влажност на въздуха: Много висока, обожава къпането.
Подхранване: През периода на растеж по 1-2 пъти месечно.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Мак (папавер)

Цветовете са много нежни (венчелистчетата са почти ципести) и живеят кратко, но имат особено очарование. Понасят сухо време, при което биха повехнали много други растения. Многогодишният ориенталски м...

Есенен минзухар (колхикум)

Въпреки народното си име и формата на цветовете, колхикумът не е роднина на истинския минзухар. Подобните на винени чаши цветове се появяват наесен. Дългите тръбички в основата на венчелистчетата влиз...

Роео

От късото стъбло на роеото израстват месести удълженоланцетни листа. Обагрянето им е необикновено – отгоре лъскаво зелено или жълто-зелено, а отдолу пурпурно. Интересни са и белите цветчета в пурпурни...

Орех

Плодовете на ореха отреждат мястото му на един от най-ценните овощни видове, отглеждани у нас. Богатото съдържание на мазнини, белтъчини, въглехидрати, минерални соли и витамини в ядките прави плодове...

Начало