Градина » Десет златни правила за начинаещия цветар

 Десет златни правила за начинаещия цветар

1. Не заливайте растенията. На корените им е нужна не само вода, но и въздух. Постоянно преувлажнената почва може да унищожи голяма част от цветята ви. Научете се да ги поливате правилно.
2. Осигурете им период на покой. Почти всички стайни растения се нуждаят от такава почивка, тоест те трябва да се поливат по-рядко, по-малко да се подхранват и да се държат на по-ниска температура, отколкото през активния растеж.
3. Примирете се със загубата на някои растения. Такива видове, като цикламата, хризантемата и др, подарени ви в саксия, много често след няколко седмици увяхват. Нямате вина за това – всички тези видове са предвидени да се ползват ограничено време.
4. Създайте влажна атмосфера. През зимата въздухът в стаята с парно отопление е сух, като в пустинята. Увеличете влажността с помощта на опръскване, групиране или „двойна саксия” (саксията с растението се поставя в друг контейнер, запълнен с влажен торф).
5. Навреме предприемайте мерки. Неприятности се случват и на напредналите, и на начинаещите цветари. Лесно е да унищожите една-две листни въшки. Когато обаче те са покрили цялото растение, е практически невъзможно да се справите с тях. Научете се да разпознавате бедата в ранен стадий.
6. Групирайте растенията. Почти всички ще изглеждат и ще се развиват по-добре, ако образуват група.
7. Научете се да пресаждате. След две-три години в един и същ съд повечето растения губят привлекателността си. Най-често в такъв случай просто трябва да преместите цветето в по-голяма саксия.
8. Избирайте растенията правилно. Те трябва да подхождат на условията, които можете да им осигурите. Дори опитният цветар не може да отгледа сенколюбиви растения на слънчев прозорец.
9. Снабдете се с нужния ви инвентар. Нужна ви е лейка, хубава почва, саксии, подпори, връзки, течни торове, препарати за борба с вредители, мека гъба, стари вилици, лъжици и др.
10. Правилно се грижете за всяко едно растение. Четете за тайните на успеха за отглеждането и особеностите на всяко едно цвете в стайни условия.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Дойде време за лятно присаждане

Като общоприето правило за начало на присаждането се приема времето от средата на юли до края на август. Това обаче води до някои икономически и технически трудности. Първо, площта на питомника стои...

Как да се преборим с поповото прасе

Поповото прасе (Gryllotalpa gryllotalpa) е повсеместно разпространен неприятел в страната. Нанася особено големи повреди в лехите, тютюна, парниците и зеленчуците. Зимува като възрастно насекомо и лар...

Защитете дафината от студовете

Дафината или лавровото дърво ( Laurus nobilis) е типично за Средиземноморието. То е вечнозелено, като листата му живеят почти три години. Расте като изправен храст, но може да се превърне и в средно г...

Ще издържи ли смокинята зимните студове?

Смокинята понася лесно летните горещини, но при около 15 градуса под нулата едногодишните леторасти измръзват. Понижи ли се температурата до около минус 20-22 градуса, цялата надземна част измръзва. П...

Начало