Градина » Гомфрена – царицата на сухите цветя

 Гомфрена – царицата на сухите цветя

Много често в градините се отглеждат цветя, които носят радост не само през топлите сезони, но и когато дойде зимата. Това са така наречените сухи цветя, чиито украсни части - венче, прицветници или увивни листа на съцветието, са красиво обагрени и се запазват декоративни дълго време, дори няколко години.
Едно от най-изящните измежду тези цветя е гомфрената (Gomphrena). Тя е от семейство Щирове (Amarantaceae) и е братовчедка на декоративния щир (амарант) и целозията (петльов гребен).
Родът на гомфрената е голям - около 90 вида, повечето от които произхождат от тропичните области на Америка и Австралия. Това са тревисти растения със силно разклонени стъбла, срещуположно наредени листа и гъсти топчести съцветия. Под всяко съцветие се намират две малки листчета.
Най-разпространена е кълбовидната гомфрена. Тя образува туфа от стъбла с височина около 30-40 см. Цветовете на основния вид са обагрени виолетово, но съществуват много сортове и форми с бяла, розова и пурпурна окраска. Те са събрани в главести съцветия с диаметър 3-4 см, разположени по върховете на стъблата и разклоненията. Особено се цени ниският вариетет G. nana compacta, който израства едва до 15 см на височина и има бели или червени съцветия.
Подобна на кълбовидната е пълзящата гомфрена. При нея стъблата не са изправени, а се разстилат върху почвата в разни посоки и могат да покрият площ до 1 кв. м. Ако не намерят опора, те увисват, което ги прави чудесна украса за висящи кошници.
Много популярен сорт е Pink Pinhead (Розова карфица) с яркорозово оцветяване, който се използва от флористите за композиции от сухи цветя.
Гомфрената на Хааге образува компактно храстче, високо до 30 см. Листата й са удължени. Съцветията й са по-едри от тези на другите видове и са блестящо оранжеви на цвят.
Гомфрената, както всички тропически растения, се нуждае от много топлина и светлина. За нея подхождат открити слънчеви места, където ще бъде огрявана през целия ден. Почвата трябва да е рохкава и хранителна, но не и твърде богата. Обилното наторяване допринася за развитие на пищна стъблена и листна маса, но затруднява цъфтежа. Полива се умерено.
Семената на гомфрената се засяват през април-май на желаното място. След като поникнат, се прореждат, като между отделните растения се оставя разстояние около 25 см, а при ниските сортове - 15 см. Може да се отгледа и разсад, семената за който се засяват през април-май. Разсадът се изнася в градината, когато премине опасността от застудяване.
Освен за градинска и саксийна украса гомфрената се използва и за сух цвят. Цветовете се отрязват, когато достигнат максималния си размер, но не са започнали да покафеняват в основата. Отрязването им допринася за бързо израстване на нови цветоноси от пазвите на листата и цъфтежът се удължава. Сушенето става, като се връзват на китка няколко стръка и се окачват в затъмнено сухо и проветриво помещение.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Къде лимонът ви ще се чувства добре през зимата

Можете ли да му осигурите топлината, влагата и светлината, която има в своята родина – субтропика, стаята ще е най-подходящото място. Това обикновено не е никак лесно, особено в градските жилища, чест...

Летни грижи за бостана

Не можем да си представим горещите летни дни без сочните, ароматни, освежаващи дини. Те са вече на полето, но за да се натъркалят повече и по-едри плодове, има още работа за градинаря. Дините са сра...

Изсушете си чушки и домати

Зеленчуците ще се запазят по-дълго време, ако ги изсушите. Избират се добре узрели червени пиперки, измиват се и се нанизват през дръжката на конец или канап. Всяка чушка се продупчва до дръжката, за ...

Окапалите листа крият опасни зарази

В опадалите листа презимуват причинителите на много болести. Важно е да ги знаете, за да вземете мерки. В шумата дреме заразата на червени петна и ръжда по сливата, на струпясване по ябълката и крушат...

Начало