Още рецепти » Градината - стъпка по стъпка

 Градината - стъпка по стъпка

Създаването на градина от тревисти многогодишни цветя не е много сложен процес, но всичко трябва да се прави последователно и по правилата.

1. Подготовка на почвата. Прекопайте мястото, предназначено за лехата, на дълбочина 20-30 см. Предварително разхвърляйте по повърхността компост или угнил оборски тор. Премахнете плевелите, особено коренищните и заравнете почвата с гребло.
2. Засаждането. Полейте час-два преди засаждането растенията в саксийките така, че да се овлажни добре и равномерно всичката почва в тях. Ако използвате непикиран разсад, без пръст около корените, до засажданото го дръжте в съд с вода. Разположете всички приготвени растения по цялата площ на лехата, за да се убедите, че те са разпределени правилно. Проверете още веднъж дали правилно сте определили разстоянията между различните видове.

3. Дупката, в която ще засаждате растението, изкопайте толкова голяма, че да се разположат в нея свободно корените. Хвърлете на дъното й малко оборски тор и супена лъжица смес от амониева селитра, суперфосфат и калиев сулфат в съотношение 1:2:1 и всичко това смесете старателно с почва. Поставете растението в ямката и го зарийте толкова дълбоко, колкото е било в разсадната леха или ако е със запазена пръст от саксийката, равнището й да е на равнището на почвата.
4. След засаждането уплътнете почвата около растението. Полейте. В резултат на това корените ще имат по-добър контакт с почвата. След това мулчирайте с компост или дребни камъчета, което ще затрудни появата на плевели.

Садим като професионалисти

За разлика от любителите градинари, които поливат растението след засаждането, професионалистите потапят буцата с почва и корени изцяло във вода преди да го засадят. Опитайте се и вие да постъпите така при засаждането на многогодишните цветя: подръжте корените с почвата около тях в съд с вода, докато не престане отделянето на въздушни балончета. След това растението може да се засажда. При тази операция е важно да уплътните добре почвата около корените на растението, поливането веднага след засаждането отпада.

Автор: Елена Тодорова

Представяме Ви:

Дайте микроелементи на растенията

Зеленчуковите растения като живи организми се нуждаят за правилното си развитие от микроелементи. Липсата им макар и в минимални количества в почвата води до съществени изменения на растенията, а в ня...

Трудните моменти след раждането

Всяка бременна жена мечтае за прекрасния живот след появата на малкото същество, без да мисли за проблемите, които неизбежно съпътстват отглеждането му. Най-често срещаният сред тях е умората - физ...

Направете си каскада от ягоди

Виещите се ягоди не само дават вкусни плодове в течение на няколко месеца от началото на лятото до настъпването на мразовете, но и впечатляват с каскадата си от тънки филизи, украсени едновременно с б...

Тютюнопушене и бременност

Никотиновата зависимост е присъща на много жени със слаба воля: много често дори по време на бременността те не могат да се откажат от цигарите. Безсилни да се откажат от вредния навик, жените решават...

Начало