Още рецепти » Зелените гори на Странджа

 Зелените гори на Странджа

Странджа не е сред най-популярните туристически обекти в България, но тя притежава уникална природа, съчетала в себе си морето, планината и средиземноморското слънце. Достатъчно е да навлезете в гъстите гори, да прекосите бистрите пенливи реки и вие ще бъдете запленени от красотата на тази планина.
Странджа е единствената българска територия, включена в петте приоритетни за опазване територии в Централна и Източна Европа.

Малко география

Странджа е разположена на територията на България и Турция, като българската част се намира в югоизточната част на страната Бургаската низина, Черно море и Източнотракийската равнина. Общата площ на планината е около 10 000 кв.км. Странджа има три добре очертани била - основното южно било в Турция, граничното Резовско било и ридът Босна, разположен изцяло на българска територия. Най-високият български връх на Странджа е Голямо Градище - 709 м. Между Резовското било и Босна в долината на р. Велека е разположена историческата област Хасекия. От Странджа извират реките Велека, Резовска, Ропотамо, Дяволска река, Факийска река, Оряшка река и Изворска река.

Природен парк „Странджа”

През 1995 година централната част на Странжа е обявена за природен парк. Със своите 116 136,2 хектара той е най-голямата защитена територия в България. Защитените територии в парк "Странджа" са 14 на брой. Най-известните от тях са: Парория, Устие на река Велека, Докузак, Руденово, Силистар, Кривинизово, Моряне, Камъка и др. В парка се срещат 54 вида бозайници и 261 вида птици. Общият брой на видовете хабитати е 121, като по този показател Паркът е на първо място сред защитените територии в Европа. Над парк „Странджа” преминава вторият по големина прелетен път на птиците в Европа - Виа Понтика.

Туристически обекти

Град Малко Търново

Това малко градче е сърцето на планината. Тук можете да видите Архитектурно – музейния комплекс, православния храм “Успение Богородично” и източнокатолическия катедрален храм “Св. Троица”. В природния музей множество снимки и приятни игри запознават децата с уникалната странджанска природа. В околностите на града се намират тракийската гробница в местността Пропада – на 4 км северозападно от Малко Търново и тракийската куполна гробница в местността Мишкова нива – археологически паметник от национално значение. Интерес за туристите представляват и барите – запазено традиционно пране в естествени условия.

Село Бръшлян

Ако дойдете в Странджа, непременно посетете това старо село, превърнато в архитектурен и етнографски резерват. Тук ще можете да се полюбувате на добре запазени странджански къщи от 18 – 19 век, обявени за архитектурни паметници, да посетите старинната църква “Св. Димитър”, построена още в края на 17 век с килийно училище и да разгледате етнографската сбирка, която ще ви върне в миналото на този край.

Местността Индипасха

В този дълбок, усоен планински дол се намира древно тракийско оброчище. Под надвиснала скала с бликащ в основата й лечебен извор древните траки са извършвали жертвоприношения за здраве. През християнската епоха местността продължава да се посещава от стотици поклонници, търсещи изцеление. Намира се на 18 км от Малко Търново в посока с. Сливарово.

Местността “Петрова нива”

Посетете тази местност, за да се поклоните пред мемориала на загиналите в Преображенското въстание през 1903 г. Намира се на 14 км от с. Звездец.

Изворите на р. Младежка

Това са карстови извори, даващи началото на бистра и бързоструйна планинска река. Намират се сред девствена природа близо до с. Младежко. В района им има пещери и останки от ранно византийска крепост.

Село Българи

Единственото тук можете да наблюдавате в автентичен вид тайнствения нестинарски ритуал. Изпълнява се всяка година на 3 юни - деня на “Св. Св. Константин и Елена” /стар стил/.

Автор: Катя Игнатова

Представяме Ви:

Ландшафтният проект

На всички отдавна ни е известно как една или друга цветова гама, окръжаващата ни обстановка и стил оказват въздействие върху емоционалното ни състояние, психическото ни здраве и самочувствието ни като...

Градината – коридор

Както се досещате, тя определено е по-дълга отколкото широка и нейната ширина кореспондира с фасадата на къщата. Често в нея намираме подобие с извънградска зона, в която пространството между къщите с...

Кованата мебел – прегръдка на влюбени

Замисляли ли сте се, защо така ни привлича кованата мебел? Възможно ли е чувственосстта на нейните извивки да ни остави равнодушни? Преплетените, някога горещи метални дъги, сякаш напомнят прегръдката...

Делфиниум за образцовите градини

За древния ботаник Диоскорид неразтворените пъпки на цветето приличали на сивите делфини, които обитават Йонийско море. И той го кръстил делфиниум. Това е и днешното му ботаническо име, което използва...

Начало