Отношенията родители - деца невинаги са лесни. Повечето възрастни смятат, че малчуганите не се интересуват от мнението им и правят точно обратното на това, което се иска от тях. Наследниците им пък се чувстват неразбрани и недооценени. Те жадуват за внимание и под маската на безразличието внимателно следят реакциите на родителите си.
В много семейства диалогът между двете поколения се превръща в открита война. Положението става толкова нетърпимо, че някои родители се примиряват и вдигат ръце. Други пък отстояват непримиримо своите позиции, рискувайки пълен разрив в отношенията си с децата. В тази нелека ситуация съществува и трети вариант, при който са защитени интересите на двете страни и никой не е ощетен. За целта са нужни две неща - търпение и желание.
Научете се да отказвате
Тийнейджърите искат всичко, и то веднага. За тях няма значение, че родителите им не могат да си го позволят. А дори и да могат, това невинаги е желателно. Обикновено отказът води до мъчителни сцени, които обаче не бива да ви стресират. Вие сте длъжни да научите децата си да се съобразяват със забраните и ограниченията, а също и да бъдат търпеливи в рамките на допустимото. Така, когато пораснат, ще понасят по-лесно трудностите в работата и в отношенията си с околните, ще знаят, че не могат да имат всичко, което поискат.
Бъдете последователни
Подрастващите реагират много силно, ако забележат разминаване между думи и дела. Ето защо, обещаете ли нещо, изпълнете го. Децата ви, които изграждат характера си, имат нужда от стабилност и искат да се чувстват сигурни, дори в някои случаи да не е в техен интерес. Затова не отстъпвайте от позицията си.
Намерете вярната дистанция
Пубертетът е възраст, в която интересът към срещуположния пол нараства неимоверно, а позицията на родителите става твърде деликатна. Откажете се от ролята на надзирател. Тийнейджърите се нуждаят от повече самостоятелност и изпитват необходимост да се разграничат от своите родители. Същевременно обаче не са достатъчно подготвени за това. Без да се намесвате в интимния им свят, намерете начин да информирате полово съзрелите си наследници как да се предпазват от забременяване и от болестите, пренасяни по полов път. В най-лошия случай им набавете съответната литература.
He крийте слабостите си
Как да разгърнеш способностите си в сянката на „безгрешни” родители, които нищо не прощават и не приемат друго мнение освен своето? Юношите не се отличават с особено високо самочувствие, смятат, че са пълни с недостатъци и объркват всичко, с което се захванат. За щастие, никой не е съвършен. Признайте си, че и вие грешите и също имате своите слабости. Не им отнемайте правото да ви критикуват, без да прибягват до словесна агресия.
Говорете за всичко
За лошия успех в училище, за приятелите им, които не харесвате, за екскурзията, на която не ги пускате... все деликатни въпроси, затова не ги избягвайте. Откажете се от т. нар. „семейни съвещания” - за предпочитане е разговорът да бъде само с единия от родителите. Опитайте се да запазите спокойствие, бъдете искрени. Споделете опасенията си и се постарайте заедно да намерите разрешение на проблема.
Според йогите, краката са разпределително табло. Може да се „включите” във всяка една част на тялото, ако знаете какъв участък от стъпалото трябва да масажирате. В краката има 72 000 нервни окончания....
РИЗА 25 ЕВ - ПШЕНИЦА: брашнеста мана (Erysiphe graminis), Кафява (листна) ръжда (Puccinia recondite) - 50 мл/дка. ЛОЗЯ: брашнеста мана (Uncinula necator) - 40 мл/дка. РИЗА 20 ЕК - Пшеница, Овес...
Хиперактивното поведение у децата обикновено не е самостоятелно явление. Почти винаги то се съчетава с дефицит на вниманието и с обучителни затруднения. Касае се за лека, предимно дисфункционална мозъ...
Зеленчуковите растения като живи организми се нуждаят за правилното си развитие от микроелементи. Липсата им макар и в минимални количества в почвата води до съществени изменения на растенията, а в ня...