Лечебни рецепти » Какво причинява болките в тила?

 Какво причинява болките в тила?

Болките в тилната част на главата са често оплакване. Обикновено са едностранни или (по-рядко) двустранни. Понякога са остри и краткотрайни, друг път – тъпи и продължителни. Преминават спонтанно, но налагат в много случаи и лекарствено лечение.

Имате ли високо кръвно налягане?

Сутрешната тъпа болка, или по-скоро тежест в тила, би могла да е признак на артериална хипертония. Това не означава, че само по този признак би трябвало да приемем, че сме повишили кръвното си налягане. Дори “коварното”, познато в лекарската практика ниско налягане – хипотонията (особено при рязкото медикаментозно снижаване на високото кръвно налягане), би могло да се прояви със същото оплакване. Това подсказва, че вместо да гадаете върху всяко подобно оплакване, направете консултация със специалист. Неговата преценка и съвети са много необходими.

Отглас от вътрешно заболяване

Многостранната болка в тила и шията би могла да бъде и отглас на вътрешно заболяване, например белодробно или на яйчниците. Колкото странно да звучи, бихме казали, че става дума за така наречената “телалгия”, т.е. отразено главоболие в определени отдалечени кожни зони на тялото от заболяване на вътрешните органи. Клиничното им определение е “Зони на Хед”. На мястото се появява болка и повишена сетивност при външно раздразнение (хиперестезия).

Тилната невралгия

Най-често причината за тилното главоболие е тилната невралгия – болка с пристъпен характер по хода на големия тилен нерв. Болките, освен в тилната област, се разпространяват и зад ушната мида, шията и лопатката. Засилват се при движение на главата, при кашлица и кихане. Причиняват се от простуда, инфекции, артропатия на горните шийви прешлени.

Шийно-раменният радикулит

Със сходни причини, и до известна степен сходни прояви по отношение на болката, но с предимно постоянен характер, а не на пристъпи, се проявява и шийно-раменният радикулит. Но протичането му е по-продължително и придружено от по-богата симптоматика, кето налага и по-друг тип лечение.
Лечението на тилната невралгия е предимно медикаментозно. Използват се аналгетици, миорелаксанти, а при неповлияване – нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Внимание! Втриването на мазила и изобщо разтриването (масажирането), особено при изразен болков невроаналгетичен пристъп е противопоказно! То би могло да утежни и удължи по време заболяването.

Няколко съвета

• Пазете се от местна простуда на шийната област.
• Носете шалче и шапка при вятър и студено време.
• Не излизайте с мокра коса или изпотена шия навън при ветровито и студено време.
• Не масажирайте врата си и не втривайте мазила, когато болката е остра и продължителна.
• Посъветвайте се с лекар за точна диагноза и лечение.

Автор: д-р Димитър Часовникаров, невролог

Представяме Ви:

Биопрогноза за 19-25 март

По – сериозни проблеми от здравословно естество през периода могат да имат страдащи от хроничен и често повтарящ се синузит. С профилактична цел, а и при настъпили вече оплаквания от хрема, главоболие...

Биопрогноза 16-22 ноември

Захлаждането на времето се отразява неблагоприятно на здравето на редица категории хронично болни. Сред най-чувствителните към ниските температури са страдащите от артроза и артрит. Съществено място в...

Народни рецепти за болно сърце

Народната медицина предлага ефективни рецепти за лечение на сърдечно-съдови заболявания. Ето няколко от тях: При сърдечна слабост: • 100-140 г мед (денонощна доза) се разпределя на неголеми...

Биопрогноза за периода 10 - 16 октомври

В началото на периода е възможно да зачестят оплакванията от главоболие и световъртеж при хора с мениероподобен синдром. Важно за тях е да избягват евентуални по-големи физически и психо-емоционални н...

Начало