Отслабването на защитните сили на организма е причината при възрастните хора и при малките деца са се развият гъбички в устата. Заболяването се нарича кандидоза. Засяга устата и хранопровода и причинява затруднения при преглъщането. Това оплакване обикновено се съчетава с белезникави налепи по лигавиците. В устата се усеща парене и изсъхване. Понякога се проявява и парене зад гръдната кост.
Лечението е местно (в устата) и общо (на целия организъм). Засегнатите места, когато са достъпни, се намазват с препарати, съдържащи веществото имидазол. За да се премахнат гъбичките, намазването продължава 2-3 седмици. За въздействие върху целия организъм се приемат таблетки - кетоконазол или флуконазол. В аптеките се предлага и вносният препарат орунгал. Медикаментите се дозират от лекар според тежестта на заболяването. Необходимо е да се направи изследване на кръвната захар, за да се изключи наличието на диабет, да се намали стресът и общото изтощение на организма.
Ако пострадалият има зъбна протеза, тя трябва да се прегледа от стоматолог. Там, където протезата е неудобна, се появява гъбичката кандида албиканс. Препаратите срещу паразита могат да се поставят както в устата, така и в самата протеза. Особено актуални са протезите, в чийто състав се включва вещество против гъбички. А изрядната хигиена в устата се разбира от само себе си.
Помощ от природата
• 1 с. л. стръкове от камшик се заливат с 200 мл вряща вода. Ври 10 минути. Отварата се прецежда и с течността устната кухина се жабури няколко пъти на ден.
• 1 с. л. цвят от лайка се смесва с 1 с. л. листа от градински чай. Сместа се залива с 400 мл вряща вода. Кисне 10 минути. След като се прецеди, със запарката се жабури устната кухина през 2 часа.
• 1 с. л. листа от смрадлика се залива с 500 мл студена вода. Течността се кипва, след което се оставя на огъня още 3-4 минути. Когато отварата поизстине, се прецежда. С нея устната кухина се жабурка няколко пъти на ден.
• 1 с. л. цвят от лайка се залива с 500 мл вряла вода. Вари се 2 мин, след което отварата се оставя да поизстине. Устата се жабури 2-3 пъти дневно.
Преминаването на 22.04. на луната през фаза пълнолуние прави този ден подходящ за спазването на т.нар. лунна диета. Приемането в продължение на 24 часа само на течности, предимно под формата на неподс...
Ако в началото на периода се чувствате уморени, сънливи и с понижен жизнен тонус, причина за това ваше състояние може да бъде въздействието върху нервната ви система на луната, току що преминала през ...
Цъфтежът на редица растителни видове продължава да създава сериозни здравословни проблеми на много от хората със сенна хрема и със спастичен бронхит, дължащ се на алергия към цветния прашец. От полза ...
Оплаквания от киселини в стомаха, кисели оригвания, парене зад гръдната кост или повръщане на силно кисели материи се наблюдават както при различни заболявания на храносмилателната система, така и при...