Кризите на хипогликемия
Краката ви омекват, вие ви се свят, ушите ви заглъхват. Макар че в повечето случаи симптомите на хипогликемията са безобидни, понякога те са с непредвидими последствия.
За да функционира нормално, организмът има нужда от енергия, извличана от гликозата в храните. Захарите, натрупани в черния дроб, обикновено се освобождават между храненията, както и в случай на стрес или студ. Когато количеството им се повиши, инсулинът, хормон, произвеждан от панкреаса, също увеличава нивото си, за да ги разпространи към клетките. Нормалната концентрация на гликозата е 1 г на литър. Когато е под 0,45 г, говорим за хипогликемия. Проявява се с внезапно пребледняване, изпотяване, чувство за остър глад, световъртеж, дори загуба на съзнание. Съществуват и други признаци: треперене, трудна концентрация, склонност към агресивност и състояние, близко до алкохолното опиянение.
Функционалната хипогликемия, свързана с нарушение на дейността на черния дроб или на панкреаса, е рядко явление. Причини за най-често срещаната форма са строга диета, пропуснато хранене или физическо усилие. Възможно е да страдате и от диабет.
Какво трябва да знаете:
* При бърза реакция хипогликемията не е опасна дори за диабетиците.
* Накарайте болния да легне и му дайте захар или шоколад (диабетиците обикновено носят в себе си бучки захар).
* Когато се почувства по-добре, го накарайте да хапне нещо. Бучката захар се асимилира много бързо от организма и болният може да получи втора криза.
* За да избегнете пристъпите, не елиминирайте богатите на въглехидрати храни (хляб, спагети, ориз): те се преработват в гликоза от организма.
* Щом кризите се повтарят често, консултирайте се с лекар.
Автор: д-р Емил Георгиев