Доказано е, че неврозата е професионална болест на бизнесмените. Преди сто години немският психиатър Емил Крепелин дава класическо определение за нея, определяйки я като „биологична реакция на трудностите под формата на безсъние, раздразнителност, умора, физическа слабост”. При неврозата липсват органични промени на нервната тъкан както е например, при менингита и атеросклерозата. Първоначално може да изглежда, че е просто поредният стрес и след няколко дни всичко ще бъде, както преди. Но уви, далеч не винаги става така.
Невротичните проблеми се натрупват, и това може да доведе, например, до синдром на хроничната умора, психосоматични заболявания, а понякога и по-сериозни нарушения.
Депресия, раздразнителност, страх, тревожност, самота, повишена агресивност, безсъние, нарушения на паметта, хранителни разстройства - това още не е пълният списък от нарушения, които могат да възникнат.
Спасението
На пръв поглед изглежда, че това е порочен кръг и хората често изпадат в отчаяние. Но с професионален подход той може да бъде прекъснат и, както показва историята на медицината през миналия век, решаването на проблема чрез психотерапия е просто. Важно е да изясним - „просто” тук не означава „лесно”. Терапевти, психиатри, клинични психолози и лингвисти се ръководят от един основен принцип: да не потискат симптомите, а да помогнат на човека да се отърве от тях. Основна цел е той да получи нови умения и да се научи да ги използва. Има необходимо условие: единствено чрез съвместната работа на специалиста и пациента, насочена към осъзнаване на истинската причина за проблемите, могат да се постигнат добри резултати.
Методите
Можем да различим няколко насоки в дейността на психотерапевтите.
Психотерапия
Основният терапевтичен инструмент е разговорът с пациента, за да се разбере истинският смисъл на съществуващите симптоми
като се създаде атмосфера на подкрепа и доверие. Основната цел на психотерапевта е да разшири обхвата на достъпните форми на поведение, което облекчава симптомите на заболяването и премахва причината. За постигането на тази цел се използват различни видове индивидуална и групова психотерапия - от психоанализ до телесно ориентирани.
Психодинамична (психоаналитична) психотерапия
Психодинамичният подход се основава на предположението, че психиката е уникално движение и взаимодействие на енергия, което не може да се сведе до физиологични или социални влияния. Тази посока идва от факта, че всичко в нас е израз на динамиката на вътрешните импулси в сблъсъка с представата за реалността, играта на индивидуалната или колективна несъзнателна проява на вътрешната ни същност, която дава израз на инстинктите ни, но и подтиква към развитие и обновяване.
Наред с това, психологическо консултиране се провежда в случаите, когато човек преживява вътрешно напрежение, за което може да каже: "Аз не разбирам какво се случваше с мен ..." "Аз не знам какво да правя ..." "Защо се случва това с мен?" Усилията на психолога са насочени към това, пациентът да осъзнае и да приеме положението такова, каквото е, и да действа с ново разбиране на проблемите. Психологическата консултация позволява на човека да работи самостоятелно над себе си и открива нови възможности пред него.
Прилага се още едно направление - личностно ориентирано.
Основната му задача е да помогне на хората да „не се удавят” в потока от разнообразна и често противоречива информация, да изберат това, от което наистина се нуждаят за успешното си професионално или личностно израстване, а също така да се научат да живеят в хармония със себе си. Някои хора искат това след курс по психотерапия, решавайки едни или други проблеми, и в същото време, осъзнават, че е необходимо да работят още повече за постигането на нови цели. Има и такива, които се нуждаят от вътрешно развитие, сякаш без да има видими проблеми. Специалистите предлагат различни програми. На първо място, това е „Три програми на развитие”, предназначени за 3 месеца, 1 година и 3 години - най-вече интерес към тях проявяват бизнесмени, които искат успешно да развиват своя бизнес. Второ, „Програма чужди езици”, в частност, специална програма за преподаване на английски език, с цел преодоляване на езиковата бариера и развитие на умение да се говори и мисли на английски. Използват се и други подходи, които са избрани в зависимост от спецификата на всеки отделен случай.
През разглеждания от нас период е възможно да зачестят оплакванията от киселини, болки и чувство за дискомфорт в горната част на корема при страдащи от гастрит. Изключително важно място в профилактика...
През студените зимни месеци се наблюдава активизиране на някои много опасни сърдечни заболявания, сред които на първо място стои инфарктът на миокарда. Когато човешкото сърце бъде поразено от инфаркт...
От далечни времена лекували простудните заболявания с помощта на лука. Може да го използваме и сега, ако преди или след Нова година започнем да кихаме и да кашляме. • Смляна глава лук се смесва с 1...
Все повече зачестяват оплакванията от често кихане, от водниста хрема и от чувство за сърбеж и парене в очите при страдащи от сенна хрема. От полза при алергия, независимо от нейния произход ще бъде п...