Остеопороза – болестта на костите
Разговаряме с доц. д-р Анна-Мария Борисова, национален консултант по ендокринология и председател на Българската лига за профилактика на остеопорозата:
- Доц. Борисова, колко са хората с чупливи кости у нас?
- Не е правено официално изследване, но приблизително 400 000 имат проблеми с костите, от тях близо 2/3 са жени. Причината жените да са по-уязвими се крие във факта, че при настъпване на менопаузата намалява количеството на хормона естроген, който има основна роля в процесите на образуване на костно вещество. Промяната води до ендокринни проблеми, които нарушават баланса между натрупване и резорбция на костно вещество. Когато отнемането надделее, костите започват да изтъняват и има опасност от счупване при най-малко напрежение. Доказано е, че след 50-годишна възраст костите на нежния пол загубват годишно между 1 и 3 на сто от костната си маса.
- Означава ли това, че потърпевши са предимно жени в менопауза?
- Категорично не. Остеопорозата не е бабешка болест. Според световните статистики 16% от жените на 25 г. имат намалена костна плътност, а 1-2% са с тежка остеопороза. Причините са много – заседнал начин на живот, непълноценно хранене, недостатъчно излагане на слънце. Доказано е, че движението прави костите по-здрави. Космонавтите например губят между 6 и 8 на сто от плътността на костите си именно, защото живеят известно време в безтегловност и не могат да се движат.
- Лекува ли се “болестта на костите”?
- Световната здравна организация обяви остеопорозата за болест преди 10 години. Оттогава до сега стана ясно, че това е едно сериозно, но в същото време лечимо заболяване. Има съвременни медикаменти, които помагат ако се спазва схемата на лечение. Има значение разбира се и навременното откриване на заболяването. Искам да подчертая обаче, че лечебният процес продължава три години. За жалост повечето пациенти спират приема на лекарства още преди края на първата година от лечението. Причината е, че здравната каса поема едва 25 на сто от цената на тези медикаменти. Болните са принудени да доплащат по 50 лева месечно и тъй като не по силите им, спират сами лечението. В съседна Гърция касата поема 90 на сто от цената на лекарствата за лечение на остеопороза. Надявам се у нас процентът на реимбурсация да стане по-голям. Ликарствата, включени в позитивния списък са алендронат и релоксифен. Тези медикаменти са признати в Европа и САЩ като лекарства от първа линия за лечение на остеопорозата.
- Как да се предпазим?
- Много важно е приемането на достатъчно количество калций - минимум 200 г млечни продукти дневно. За да бъде усвоен пълноценно калцият обаче, организмът има нужда от витамин D. Излагането на слънце половин час през топлите месеци е достатъчно. През месеците,чиито имена съдържат буква “р”, се препоръчва приемането на този витамин на таблетки. Не бива да се прекалява с кафето и колата, които в по-голямо количество “изяждат” калция и водят до изтъняване на костите.
Автор: Димитрина Даневска