Детето ми страда от прогресивна мускулна атрофия. Ходихме при доста лекари, има известно подобрение, но се интересуваме ще има ли полза, ако разширим лечението с билки?
К. М., Пл.
Прогресивната мускулна атрофия е заболяване на гръбначния стълб, характеризиращо се с бавна дегенерация на моторните нервни клетки на гръбначния мозък, което води до атрофия на определени мускулни групи. Най-много засяга хора между 25 и 45 години. Болестта не е наследствена, симптомите са отслабване на мускулатурата на ръцете и на гърба. Масажи, упражнения и ортопедични приспособления облекчават заболяването.
Прогресивната мускулна дистрофия пък засяга само момчета, тъй като е генетично заболяване, свързано с Х-хоромозома. Наблюдава са във възрастта между 5 и 6 години. Все още не са открити медикаменти за цялостно оздравяване, но чрез системни двигателни упражнения, а и чрез хирургически методи, целящи удължаване на сухожилята, се постига подобряване на състоянието на болния. Добри резултати се постигат и чрез лечение с коензим Q.
Ако детето ви страда от атрофия на мускулите:
• Приготвя се смес от 500 г глюкоза или чист пчелен мед, 5-10 зелени листа от индрише (според възрастта на детето) и 10 ядки от сладки бадеми, счукани в дървен хаван на кашица. Прибавят се още 2 месести лимона, смлени на машинка за месо с корите, но без семките, 5 г обикновена валерианова тинктура и 5 г тинктура от глогов цвят. Приема се сутрин, обед и вечер по 1 чаена лъжичка 20 мин преди ядене.
• Десет минути след това болното дете да изпива по 25-50 мл отвара, която се приготвя по следния начин: 5 ореха се счукват с ядките и черупките и се смесват с 2 с.л. корени от коприва, 2 с.л. овес (зърна) и 2 с.л. оризови люспи в 2 чаени чаши вода. Вари се на тих огън 15 мин, след което се прибавят 4 с. л. смес от борови връхчета, исландски лишей, жълт кантарион (листа и цветчета), пелин, спирея, синя тинтява, хмел (шишарки). (В сместа от всяка билка се вземат по 50 г.) Вари се още 15 мин. След като отварата изстине, се прецежда. Може да се пие подсладена с мед или сироп и лимон на вкус.
Съвет: За лечението е много важно да се консумира вегетарианска храна с повече плодове и зеленчуци. Забранено е консервираното месо, както и консумацията на кафе или чай. Храната вечер е добре да е безмесна, след нея болният да взема по 1-2 ч. л. боров мармалад с малко мед и на върха на ножа – яйчени черупки.
Все повече зачестяват вирусните инфекции, протичащи с болки в гърлото, хрема, кашлица, повишена температура и общо неразположение. При повишена температура, съпроводена от главоболие и/или болки в мус...
Билколечението се прилага все по-широко у нас. Но използваните билки трябва добре да се познават дали са отровни, каква е дозата на билката, при кои заболявания как действат, какви са признаците на от...
През периода е възможно да се обострят оплакванията от болки и чувство за дразнене в гърлото при хора с хроничен или често повтарящ се фарингит. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти пр...
През периода по-сериозни проблеми от здравословен характер могат да имат хора със слънчева алергия. Важно за тях е по възможност да избягват излизането навън в часовете, когато слънчевото греене е най...