Лечебни рецепти » Отит – следва простудата

 Отит – следва простудата

Болката в ухото е вярна спътница на хремата и настинката, а възпалението на средното ухо в резултат на инфекция, се нарича отит. Ако след простуда или грип ви заболи ухото, веднага идете на лекар. Отитът е доста сериозно заболяване, за да го пренебрегвате.

Ушните лабиринти

Отитът бива външен, среден и вътрешен. Външният най-често се среща при плувците и любителите на басейните. Наричат го още ухо на плувец. Сезонното изостряне е през лятото. Лекува се бързо и без особени неприятности.
Средният отит е възпаление, от което страда всеки трети прекарал грип, ангина, ринит и всякакви други остри вирусни инфекции на гърлото и носа. Основната причина за средния отит са микроорганизмите: стафилококи, стрептококи, пневмококи.
Причина за 80% от отитите са инфекциите, а другите 20% са в резултат на бактериални и алергични реакции. Вътрешният отит обикновено възниква при неправилното лечение на средния отит и в този случай се налага спешна хоспитализация.

Отит? Веднага на лекар!

Най-често четири дни след началото на простудното заболяване започва болката в ушите. Леката болезненост прераства в остра пулсираща болка. При натиск в основата на ухото болката е пронизителна. Влошава се общото самочувствие, наблюдават се нарушения на съня, загуба на апетит, слабост.
При тези симптоми трябва веднага да се обърнете към лекар. Всяко отлагане е опасно, особено ако към тези симптоми се прибавят главоболие, секреция от ухото и температура 38-38,5 градуса.
Защо болката в ушите се появява най-често през нощта? Защото в хоризонтално положение се затруднява оттичането на слузта. В това положение инфекцията безпрепятствено и много бързо попада в средното ухо и предизвиква възпаление.
Веднага направете компрес – сухата топлина активизира кръво- и лимфообращението, което снема отока и намалява болката. Компресът помага само в първите 3-4 часа от развитието на болезнения синдром. След 15-20 минути затоплянето действа сънотворно.

Първа помощ

Ако болката е нетърпима, до идването на лекаря може да вземете обезболяващи препарати. Ако ухото не отделя секрет може да поставите памук, напоен с отипакс. Но запомнете! Ако дори само веднъж сте имали гной в ушите, не прибягвайте до самолечение. Не слагайте никакви капки без лекарско предписание. Само лекар може да прецени дали е засегнато тъпанчето. При слагането на капки може да повредите слуховите костици, а това води до поражения на слуховия нерв и частична загуба на слуха.

Пълноценно лечение

В зависимост от типа възпаление (остър или хроничен отит) лекарят избира тактиката на лечение. Най-често при остър среден отит се прилага консервативно лечение. При гноен среден отит е задължителен курс с антибиотици (от 5 до 7 дни – в зависимост от състоянието и ефективността на терапията).
Назначената антибактериална терапия трябва да се мине в пълен курс, дори да се почувствате по-добре. Схемата на лечението на отита се съставя така, че бавно и упорито да се ликвидира инфекцията. Ако зарежете лечението, инфекцията остава в организма и при първа възможност отново ще напомни за себе си.

Автор: Здравка Янева

Представяме Ви:

Как да се спасим от рак на маточната шийка

Маточната шийка е едно от местата, където най-често се развива рак. Нормалната здрава лигавица на влагалището и шийката е защитена от слуз, съдържаща изобилно количество млечно-кисели бацили, наречени...

БОЛЕСТТА НА БЮРГЕР засяга ли 20-годишни?

За съжаление болестта на Бюргер засяга предимно млади жени – между 20 и 40 години. Характеризира се с прогресиращо засягане на периферните артериални и венозни съдове. Най-често се увреждат съдовете н...

Хемороидите могат да ви отровят живота

Хората са склонни да възприемат хемороидите едва ли не като нещо обикновено, дребно. Това заболяване се среща често, може да предизвика неподозирани страдания и усложнения! Разширените вени на де...

Биопрогноза 16-22 ноември

Захлаждането на времето се отразява неблагоприятно на здравето на редица категории хронично болни. Сред най-чувствителните към ниските температури са страдащите от артроза и артрит. Съществено място в...

Начало